Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PPM/443-10/05
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PPM/443-10/05
Data
2005.08.05



Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
identyfikacja podatkowa
podatek od wartości dodanej
podatnik VAT UE
pośrednictwo
rozliczanie podatku od towarów i usług
umowa pośrednictwa
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Podatnik świadczy usługi pośrednictwa polegające na wyszukiwaniu klientów dla niemieckiego kontrahenta, który posiada numer identyfikacyjny nadany w Niemczech. Zdaniem pytającego czynności te winny podlegać opodatkowaniu w Niemczech na mocy par. 4 ust. 1 i 2 Rozporządzenia MIn. Fin. z 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. nr97, poz. 970)


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 par. 1 w związku z art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach po rozpatrzeniu wniosku Pana ................... z dnia 06 maja 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie stawki opodatkowania usług pośrednictwa – stwierdza, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 6 maja 2005r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmn.) w sprawie stawki opodatkowania usług pośrednictwa związanych z dostawą towarów.


Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Podatnik wykonuje usługi pośrednictwa świadczone na rzecz kontrahenta należącego do Wspólnoty Europejskiej. Pośredniczy w zbyciu towarów kontrahenta niemieckiego, który dostarcza na polski rynek płyty drewnopochodne HDF i MDF o grubości od 2,5 mm do 10 mm w stanie surowym lub uszlachetnionym, tzn. szlifowane, formatowane lub/i lakierowane. Usługi polegają na wyszukiwaniu na terytorium Polski nabywców w/w towarów i wskazaniu ich firmie niemieckiej, która następnie dostarcza ten towar.
W przypadku znalezienia nabywcy podatnik nie jest upoważniony do zawierania umów w imieniu i na rzecz kontrahenta niemieckiego. Podpisywanie umów oraz sprzedaż towarów odbywa się bezpośrednio między sprzedawcą niemieckim a polskim nabywcą. Wynagrodzenie za usługi pośrednictwa otrzymuje miesięcznie i składa się z części stałej oraz prowizji zależnej od osiągniętych w danym miesiącu obrotów z tytułu dostarczonych towarów.
Firma niemiecka posiada unijny numer identyfikacji podatkowej nadany w Niemczech.

Zdaniem Podatnika, zgodnie z par. 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97,poz. 970 ze zmn.), usługi pośrednictwa związane z dostawą towarów na rzecz kontrahenta z Niemiec, posługującego się nadanym mu przez ten kraj numerem identyfikacyjnym na potrzeby podatku od wartości dodanej winny być opodatkowane na terytorium państwa które wydało ten numer, czyli w tym przypadku Niemiec. Na fakturze wystawionej przez Podatnika nie powinno być danych dotyczących stawki i kwoty podatku, a jedynie adnotacja, że podatek rozlicza nabywca.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach stwierdza, iż zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania(...).

Do powyższej ogólnej zasady, korzystając z delegacji ustawowej zawartej w art. 28 ust. 9 w/w ustawy, ustawodawca wprowadził wyjątki. I tak w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w prawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zmienionym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004r. (Dz. U. Nr 145, poz. 1541) w przepisie par. 4 ust. 1 ustawodawca wskazał, że w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów. Z kolei – stosowanie do postanowień ust. 2 par.4 rozporządzenia – w przypadku usług, gdy nabywca usługi podał dla czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art 97 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczenia usługa – miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Należy jednak zauważyć, iż przepisy w/w par. 4 rozporządzenia mają zastosowanie jedynie dla pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika natomiast wyraźnie wynika, iż nie jest on tego rodzaju pośrednikiem – w szczególności nie jest osobą uprawnioną do zawierania umów w imieniu i na rzecz kontrahenta niemieckiego. Uregulowania powołanego powyżej par. 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia stosuje się w przypadku, gdy usługa pośrednictwa jest związana z przyszłą, konkretną dostawą towarów, a nie z usługą pośrednictwa związaną z wyszukiwaniem potencjalnych nabywców towarów.

Z uwagi na powyższe usługi świadczone przez podatnika w zakresie wyszukiwania nabywców towarów dostarczonych przez kontrahenta niemieckiego winny być opodatkowane w miejscu świadczenia tych usług tj. w tym przypadku w miejscu zamieszkania podatnika (zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

W świetle powyższego należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach informuje:
- iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym w dacie złożenia wniosku tj. 06.05.2005r.;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj