Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PM/436/3/2005
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436/3/2005
Data
2005.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania --> Czysta wartość


Słowa kluczowe
majątek wspólny małżonków
małżonek
wkłady oszczędnościowe


Pytanie podatnika
Czy oszczędności zgromadzone w czasie trwania małżeństwa, zdeponowane na nazwisko spadkodawcy (męża), a nabyte przez spadkobiercę (w tym przypadku żonę) na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek śmierci są opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn w całości bądź w połowie?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 1 ust. 2 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, po rozpatrzeniu pani wniosku z dnia 11.05.2005 r. (wpływ do organu podatkowego w dniu 12.05.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn, w zakresie zaliczenia do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, połowy wartości zgromadzonych przez spadkodawcę (wkładcę) pozostającego we wspólnocie małżeńskiej majątkowej ze spadkobiercą (nabywcą na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek śmierci) oszczędności, zgromadzonych w czasie trwania małżeństwa, a zdeponowanych na nazwisko spadkodawcy (wkładcy), stwierdza, że przedstawione we wspomnianym wniosku własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 12.05.2005 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle wniosek o m.in. interpretację przepisów art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.). Przedstawiając stan faktyczny podaje pani, że na podstawie dyspozycji wkładcy (zmarłego męża) na wypadek śmierci nabyła pani prawo do wkładów oszczędnościowych zdeponowanych na nazwisko męża. Podała pani iż wartość lokaty na kwotę 15.004,10 zł oraz to że ww. lokata, jak również pozostałe oszczędności wchodzące w skład masy spadkowej, nie objęte dyspozycją wkładcy na wypadek śmierci, stanowiły majątek dorobkowy pani oraz zmarłego męża. Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, uważa pani, iż do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, tak z tytułu nabycia na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek śmierci, jak też w drodze spadku, winna być zaliczona wartość połowa zgromadzonych oszczędności, gdyż jako małżonek wkładcy - spadkodawcy jest pani współwłaścicielem pozostałej części zgromadzonych oszczędności.

Zgodnie z przepisami art. 31 § 1 ustawy z dnia 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Zgodnie zaś z przepisami art. 43 § 1 cyt. wyż. ustawy oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Zgodnie z przepisami art. 922 k.c. prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Nie należą zaś do spadku prawa i obowiązki ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby, niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Zgodnie z przepisami art. 1 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 29.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne, własności rzeczy znajdujących się w kraju i praw majątkowych wykonywanych w kraju w drodze spadku, podatkowi temu podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek śmierci. Zgodnie zaś z przepisami art. 7 ust. 1 cyt. wyż. ustawy, podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen tynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

W świetle więc powyższego pani stanowisko odnośnie zaliczenia do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, tak w przypadku nabycia w drodze spadku (dziedziczenia), jak i na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek śmierci, połowy wartości zgromadzonych oszczędności, które stanowiły majątek dorobkowy pani i zmarłego męża jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Jednocześnie informuje się, iż kwestie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn odnośnie stosowania przepisów art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku, gdy nabywca na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek śmierci wkładcy, jest również spadkobiercą zmarłego zostaną rozstrzygnięte w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj