Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu
A1-P-Int/4408/5/05
z 26 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
A1-P-Int/4408/5/05
Data
2005.06.26



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
czasopisma specjalistyczne
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Czy zasadnym jest na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. „a” tiret drugie ustawy o VAT stosowanie stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do sprzedaży czasopisma X, które jest wytwarzane wyłącznie metodami poligraficznymi, jest oznaczone symbolem ISSN i objęte kodem CN 4902, jest publikowane raz w tygodniu w postaci odrębnych numerów objętych wspólnym tytułem, ukazuje się w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy i nie przewiduje się zakończenia sprzedaży gazety?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) - po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krotoszynie Nr NP/443-11/05/MP/6806 z dnia 07.04.2005r., w sprawie dotyczącej możliwości zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% do dostaw w kraju czasopism specjalistycznych

– Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zmienia w/wym postanowienie organu I instancji w ten sposób, że uznaje za prawidłowe stanowisko strony, przedstawione we wniosku z dnia 21.03.2005r.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21.03.2005r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krotoszynie o udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii możliwości zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% do dostaw w kraju czasopism specjalistycznych, o których mowa w art. 146 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2005r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 – ze zm.).

Spółka w złożonym wniosku wskazała, iż redagowany i sprzedawany przez nią tygodnik „X” jest wytwarzany wyłącznie metodami poligraficznymi, jest oznaczony symbolem ISSN i objęty kodem CN 4902, jest publikowany raz w tygodniu w postaci odrębnych numerów objętych wspólnym tytułem, ukazuje się w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy i nie przewiduje się zakończenia sprzedaży gazety. Podatnik wskazał również, iż tematyką gazety są szeroko pojęte zagadnienia odnoszące się do działalności społecznej, kulturalnej, regionalnej i lokalnej. W opinii Spółki w związku z tym, iż tygodnik „X”, w myśl w/wym ustawy o VAT, jest czasopismem specjalistycznym, to zasadnym jest na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. „a” tiret drugie w/wym ustawy o VAT stosowanie stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do sprzedaży tych czasopism.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie postanowieniem Nr NP /443-11/05/MP/6806 z dnia 07.04.2005r. działając na podstawie art. 14 a ustawy – Ordynacja podatkowa uznał, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 21.03.2005r. jest nieprawidłowe. Zdaniem organu I instancji tygodnik „X” nie jest czasopismem specjalistycznym w myśl art. 146 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług i do jego dostawy nie można stosować stawki podatku VAT w wysokości 0%. W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji stwierdził również, iż wydawnictwo „Rzecz Krotoszyńska” jest periodykiem o ogólnej treści stanowiące podstawowe źródło informacji o aktualnych problemach na terenie objętym jego sprzedażą, przeznaczone dla szerokiego kręgu czytelników.

Spółka nie zgadzając się ze stanowiskiem zajętym w w/wym postanowieniu złożyła w dniu 19.04.2005r. zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, w którym wskazała, iż tematyka gazety (wbrew twierdzeniom organu I instancji) nie obejmuje wydarzeń krajowych i zagranicznych, lecz wydarzenia lokalne i jest przeznaczona nie dla szerokiego kręgu czytelników, ale dla grupy czytelników powiatu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy uznał, że zażalenie wniesione przez Spółkę zasługuje na uwzględnienie, wobec powyższego niniejszą decyzją, w oparciu o art. 14 b § 5 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krotoszynie Nr NP /443-11/05/MP/6806 z dnia 07.04.2005r.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. „a” tiret drugie w/wym ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r. stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia czasopism specjalistycznych, przez które zgodnie z art. 146 ust. 4 w/wym ustawy należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13, PCN 4902 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy, z wyjątkiem:

1/ periodyków o treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników;

2/ publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne;

3/ wydawnictw, w których co najmniej 33% powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych;

4/ wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie;

5/ publikacji, w których więcej niż 20% powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe;

6/ publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego;

7/ czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.

Zdaniem tut. organu podatnik w złożonym wniosku nie zawarł wszystkich informacji (m.in. dot. symbolu PKWiU, powierzchni przeznaczonej na reklamę, uwidocznienia wysokości nakładu, itd.), które jednoznacznie wskazywałyby, iż redagowana, a następnie sprzedawana gazeta spełnia warunki zawarte w w/cyt. art. 146 ust. 4, kwalifikujące do uznania jej za czasopismo specjalistyczne.

Jednakże opierając się na stwierdzeniu podatnika zawartym we wniosku z dnia 21.03.2005r. iż cyt. „…tygodnik „X” w myśl ustawy jest czasopismem specjalistycznym” – zasadnym jest, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. „a” tiret drugie w/wym ustawy o VAT, stosowanie przez Spółkę stawki podatku w wysokości 0% przy dostawie tych czasopism w okresie przejściowym do 31.12.2007r.

Wyjaśnia się, iż w opinii tut. organu powyższe twierdzenie podatnika oznacza, iż tygodnik "X” spełnia wszystkie przesłanki określone w w/cyt. art. 146 ust. 4 ustawy o VAT, a więc również nie należy do grupy wyjątków w nim zawartych.

Jednocześnie nadmienia się, iż niespełnienie któregokolwiek z warunków określonych w w/cyt. art. 146 ust. 4 pozbawia podatnika prawa do stosowania 0% stawki podatku przy sprzedaży w kraju produkowanego tygodnika.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Przedmiotowa decyzja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj