Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/440-81/14a/05/MŚ
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/440-81/14a/05/MŚ
Data
2005.05.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dopłata do kapitału
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie dopłaty na kapitał zapasowy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.


Z zapytania Wnioskodawcy wynika, iż zgodnie z uchwałą z dnia 17 stycznia 2005 r. Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników „X” sp. z o.o., nałożono na wspólnika – Miasto i Gminę Y dopłatę w kwocie 1.163.602,00 zł. na rzecz spółki na kapitał zapasowy.

W związku z powyższym pojawiają się u Podatnika wątpliwości, czy otrzymanie ww. dopłaty na kapitał zapasowy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem spółki, ww. dopłata nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Za takim stanowiskiem przemawia przede wszystkim brak bezpośredniego związku miedzy świadczonymi usługami przez Wnioskodawcę, a stosowanymi cenami za usługi przewozowe. Zgodnie z oświadczeniem Wnioskodawcy, dopłata służy pokryciu zobowiązań spółki z tytułu jej funkcjonowania, a nie finansowania konkretnych usług (w tym wypadku usług przewozu osób)

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej ustawa VAT - (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z dnia 5 kwietnia 2004 r.), podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, natomiast podstawę opodatkowania stanowi obrót, przez który należy rozumieć również otrzymaną dotację, subwencję i inną dopłatę o podobnym charakterze związaną z dostawą lub świadczeniem usług (art. 29 ust. 1 ustawy VAT).

Wprowadzenie powyższego przepisu jest związane z dostosowaniem polskich przepisów do regulacji unijnych i w pewnym sensie stanowi odwzorowanie na gruncie polskiej ustawy części przepisu art. 11 (A) (1) (a) VI dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku. W części tej ustawodawca unijny postanowił, że wynagrodzenie jako podstawę opodatkowania stanowią także subwencje związane bezpośrednio z ceną czynności opodatkowanych. Należy zauważyć, że na podstawie samego tylko brzmienia art. 29 ust. 1 ustawy VAT możliwa jest interpretacja, że skoro ustawodawca nie precyzuje charakteru związku, to należałoby przyjąć, że na gruncie polskiej ustawy również chodzi o związek bezpośredni. Nie każda więc dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze będzie powiększać obrót, ale tylko ta, która niejako zastępuje wynagrodzenie za świadczone usługi czy dostarczane towary. Tak więc związek dotacji z dostawą lub świadczeniem usług należy rozumieć wąsko, jako powiązanie bezpośrednie. Powyższe oznacza zatem, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usługi. Podstawę zatem oceny opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, jest stwierdzenie czy są one dokonywane w celu sfinansowania czy tez dofinansowania konkretnej dostawy lub usługi (interpretacja Ministra Finansów z dnia 30.12.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze PP3-812-1341/2004/BL)

Z powyższego wynika, że dopłata przeznaczone na pokrycie zobowiązań spółki z tytułu jej funkcjonowania, a nie sfinansowania konkretnych usług (zgodnie z oświadczeniem Wnioskodawcy) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie powinna być zaliczane do podstawy opodatkowania, gdyż nie ma bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji, ma zastosowanie art. 14 c ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj