Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIIIVAT/443/I/81/2005/MO
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIIIVAT/443/I/81/2005/MO
Data
2005.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
rolety, żaluzje
stawka


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować usługi montażu rolet wewnętrznych, zewnętrznych oraz żaluzji?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 20.06.2005r. (uzupełnionym w dniu 13.07.2005r.).

W odpowiedzi na pismo z dnia 20.06.2005r. (data wpływu 29.06.2005r.), doprecyzowane i uzupełnione 13.07.2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik wykonuje usługi budowlano - montażowe sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 45 (montaż rolet wewnętrznych, zewnętrznych oraz żaluzji). Materiał oraz elementy wykończeniowe nabywa od producenta. Za montaż - wykonaną usługę, osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą wystawia fakturę VAT ze stawką 22% , natomiast klientom indywidualnym ze stawką 7%.

Zdaniem Strony w przypadku usług budowlano - montażowych związanychz budownictwem mieszkaniowym ma zastosowanie 7% stawka podatku od towarów i usług, natomiast w przypadku pozostałych obiektów stawka 22%.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie zaś z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a i b w/w ustawy w okresie do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

W myśl art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku VAT wymaga ustalenia: czy podatnik dokonuje dostawy towaru czy też świadczy usługę. Art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT stanowi , że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez śwadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust.1 w/w ustawy. Przy czym zarówno towary jak i usługi (z wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej stosownie do art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem, o tym czy mamy do czynieniaz wykonaniem usługi czy dostawą towaru decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Zgodnie z generalnym podziałem działalność gospodarcza dzieli się na trzy główne grupy - produkcja, handel i usługi. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z punktem 5.3.4 statystycznych zasad metodycznych w zależności od tego kto: producent, firma usługowa czy firma handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest czynność przez niego wykonywana,a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności stawka podatku VAT. I tak:

  1. roboty instalacyjne - wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi - są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym grupowaniu,
  2. budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45
  3. roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.

Oznacza to, że np. jeżeli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób, a na gruncie ww. ustawy o VAT stanowi dostawę towarów, a nie usługę. W konsekwencji, prawidłową stawką podatku VAT dla tej czynności jest stawka przypisana do dostawy towaru, tj. 22%.

Natomiast w przypadku, gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem montowanego wyrobu, bądź handlowcem, i czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług - ma zastosowanie stawka obniżona w wysokości 7% zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze złożonego przez Panią wniosku wynika, iż montaż rolet wewnętrznych, zewnętrznych oraz żaluzji mieści się w grupowaniu PKWiU 45.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach podziela Pani stanowisko, iż przedmiotowe usługi montażu rolet wewnętrznych, zewnętrznych oraz żaluzji, jeżeli są związane z budownictwem mieszkaniowym, podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% - zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje, iż:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania tego zdarzenia,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj