Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu
A1-P-Int/4408/3/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
A1-P-Int/4408/3/05
Data
2005.05.20



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
marża
rejestracja pojazdu
samochód używany


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest zastosowanie szczególnej procedury, polegającej na opodatkowaniu marży przy dostawie samochodów używanych, która stanowi różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku, na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) - po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu Nr DPE-P/443-10-1/05, z dnia 2005-03-15, w sprawie dotyczącej możliwości zastosowania szczególnej procedury rozliczania podatku VAT i przyjęciu jako podstawę opodatkowania wyłącznie marżę, w odniesieniu do dostawy samochodów używanych

– Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zmienia w/wym postanowienie organu I instancji w ten sposób, że uznaje za prawidłowe stanowisko strony, przedstawione we wniosku z dnia 14.02.2005r.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 14.02.2005r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2005r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 – ze zm.), wskazując w stanie faktycznym, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupu i sprzedaży samochodów używanych, traktowanych jako towar handlowy, a następnie przed sprzedażą dokonuje ich rejestracji.

We wniosku strona zawarła pytanie:Czy możliwe jest zastosowanie szczególnej procedury, polegającej na opodatkowaniu marży przy dostawie samochodów używanych, która stanowi różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku, na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług...

Podatnik wyraził pogląd, że sam fakt rejestracji samochodu używanego przed jego dalszą odprzedażą nie powoduje utraty cech towaru handlowego. W ocenie strony, cyt: „fakt rejestracji nie stanowi czynności prawnej, zmieniającej stan prawny pojazdu co do osoby właściciela, jest to czynność techniczna umożliwiająca dopuszczenie pojazdu do ruchu”. Uważa, że samochód taki straciłby cechy towaru handlowego tylko w przypadku, gdyby strona zdecydowałaby się używać go do własnej działalności, wpisując niniejszy samochód do ewidencji środków trwałych. Natomiast sądzi, że utożsamianie przez organ I instancji faktu rejestracji pojazdu ze zdarzeniem wpisania go do ewidencji środków trwałych jest nieporozumieniem. Dlatego też podatnik twierdzi, że nie ma przeszkód prawnych do zastosowania szczególnej procedury – opodatkowania marży, do czynności dostawy towaru używanego – w tym przypadku samochodu.

Postanowieniem z dnia 2005-03-15, Nr DPE-P/443-10-1/05 Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa uznał za nieprawidłowe stanowisko strony przedstawione we wniosku, udzielając interpretacji, iż z chwilą dokonania przez podatnika rejestracji nabytego samochodu używanego, samochód ten przestaje być dla podatnika towarem handlowym, stanowi majątek firmy i do czynności dostawy tegoż pojazdu nie stosuje się opodatkowania na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.

Na powyższe postanowienie strona złożyła zażalenie, w którym nie zgadza się z udzieloną przez organ I instancji interpretacją i wnosi o zmianę stanowiska zajętego przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy zważył, że zażalenie wniesione przez podatnika zasługuje na uwzględnienie, wobec powyższego niniejszą decyzją, w oparciu o art. 14 b § 5 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa zmienia postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu Nr DPE-P/443-10-1/05 z dnia 2005-03-15 stwierdzając, że:zgodnie z treścią art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2005r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 – ze zm.) w przypadku podatnika dokonującego czynności polegających na dostawie towarów używanych (……) nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża, stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Przez towary używane, o których mowa w wyżej przytoczonym przepisie rozumie się, zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o VAT ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie.Podatnik wykonujący czynności polegające na dostawie samochodów używanych, nabytych przez niego w celu dalszej odprzedaży może zastosować szczególną procedurę opodatkowania marży, o której mowa w art. 120 ustawy o VAT przy spełnieniu warunków określonych przepisami art. 120 ust. 10 pkt 1-3 ustawy o VAT. Stosownie do w/w norm prawnych, stosowanie powyższej procedury opodatkowania w odniesieniu do samochodów używanych jest możliwe, gdy samochody zostały nabyte od:

1) osoby fizycznej, prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15;

2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem, zgodnie z ust. 4.

Z treści przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że podmiot spełnił przesłanki zawarte w art.120 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT, bowiem dokonał nabycia samochodów używanych na podstawie faktur „VAT marża”, tj. od podmiotu, który przy dostawie dokonał opodatkowania w systemie marży.Jednocześnie należy zauważyć, że przepis art. 120 ust. 4 ustawy o VAT nie wyklucza zastosowania marży w odniesieniu do dostawy uprzednio zarejestrowanych samochodów używanych.

Należy stwierdzić, że rejestracja pojazdu, nabytego przez podatnika jako towar handlowy, tj. przeznaczony do dalszej odprzedaży, nie zmienia statusu jego przeznaczenia w ramach prowadzonej działalności. Jest czynnością, która nie zmienia statusu nabytego towaru w kontekście obowiązujących przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Rejestracja pojazdu, będącego przedmiotem odprzedaży nie traci cech towaru handlowego.

Uwzględniając powyższe wyjaśnienia należy wskazać, że dokonanie uprzedniej rejestracji przez podmiot prowadzący działalność w zakresie zakupu i sprzedaży samochodów używanych, bez zmiany przeznaczenia pojazdów, nie ogranicza możliwości stosowania szczególnej procedury rozliczania podatku VAT i przyjęcia jako podstawy opodatkowania wyłącznie marży, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.

Należy nadmienić, że opodatkowanie sprzedaży w systemie marży nie jest obligatoryjne, bowiem zgodnie z art. 120 ust. 14 ustawy o VAT podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy art. 120 ust. 10 pkt 1 – 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, należało orzec jak w sentencji niniejszej decyzji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Przedmiotowa decyzja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj