Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim
DF-436/15/05
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF-436/15/05
Data
2005.03.17



Autor
Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budownictwo społeczne
ulga budowlana
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej z tytułu partycypacji w kosztach budowy mieszkania realizowanej przez TBS, oraz odliczenie odsetek od kredytu zaciągniętego na ten cel?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997- Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 8 poz. 60 / po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie poniesionych wydatków mieszkaniowych w 2004 roku.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

U z a s a d n i e n i e

Podatnicy partycypowali w kosztach budowy mieszkania w budynku wielorodzinnym realizowanym przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego przy pomocy kredytu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy z przeznaczeniem na wynajem dla wskazanej przez partycypującego najemcy. Na ten cel zaciągnęli kredyt, który spłacają od 01 kwietnia 2004 r.

Pytanie

Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej z tytułu partycypacji w kosztach budowy mieszkania realizowanej przez TBS, oraz odliczenie odsetek od kredytu zaciągniętego na ten cel ...

Podatnicy uważają, że mają możliwość skorzystania z ulgi z tytułu partycypacji jak i odliczenia odsetek od kredytu udzielonego przez PKO na cele mieszkaniowe.

Ocena prawna

Z dniem 01.01.2002 r. w związku ze zmianą art.27a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1997 r. / Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami/ wprowadzoną przez art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 134 poz. 1509 / została zniesiona tzw. duża ulga budowlana, określona w art. 27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 r.

Po tej dacie ma zastosowanie art.4 ust.2 cytowanej ustawy, który pozwala podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust. 1 pkt 1 lit a/-f ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji poniesionych do dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Oceniając stan faktyczny przedstawionej sprawy, podatnicy nie dokonywali odliczeń w latach 1997-2001 od podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, a zatem nie nabyli prawa do odliczenia od podatku wydatków mieszkaniowych poniesionych w 2004 r.

Jednocześnie należy zauważyć, iż Podatnicy partycypując w kosztach budowy mieszkania w budynku wielorodzinnym budowanym przez TBS nie realizują celów określonych w art.,27a ust.1 lit a-f ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. tj. na:

  1. zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego
  2. budowa budynku mieszkalnego
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej

Przedmiotem działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego zgodnie art.27 ust.1 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego /tekst jednolity Dz.U. Nr z 2000 r. Nr 98 poz. 1070/ jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach wynajmu.

Również art.26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od podstawy obliczenia podatku, odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnicy zaciągnęli kredyt na wniesienie w ramach partycypacji 30% faktycznie poniesionych przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego kosztów budowy lokalu mieszkalnego.

A zatem nie został spełniony jeden z warunków zawartych w art.26b cytowanej wyżej ustawy.

W związku z powyższym Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Podatnicy nie nabyli prawa do odliczenia wydatków związanych z uzyskaniem mieszkania zarówno z tytułu partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym realizowanym przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego jak i odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na wniesienie partycypacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj