Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie
PDFII/415-19/2005
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFII/415-19/2005
Data
2005.06.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
forma opodatkowania
opodatkowanie łączne małżonków
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika

Czy podatniczce przysługiwało prawo do wspólnego, wraz z małżonkiem opodatkowania dochodów za lata 2001-2004?

Wnioskodawczyni w latach 1999-2000 prowadziała działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 12 stycznia 2000 r. działalność zawiesiała i od tego czasu nie osiągała z tego źródła żadnych dochodów. 31 marca 2005 r. działalność tą wyrejestrowała.


Zgodnie z art. 14a § 1 i § 4 wyżej cytowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z wniosku wynika, że podatniczka od 15 września 1999 r. prowadziła działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Działalność tę zawiesiła od dnia 12 stycznia 2000 r., a w dniu 31 marca 2005 r. wykreśliła z ewidencji działalności gospodarczej. Z działalności tej, według oświadczenia, w latach 2001-2004 nie uzyskała żadnych przychodów (dochodów), ani nie wybierała innej formy jej opodatkowania.

Wnosząca zapytanie uważa, że zawieszenie przez nią działalności gospodarczej wiąże się z automatyczną utratą ryczałtu i winna być traktowana jako podatnik na zasadach ogólnych i w związku z tym przysługuje jej prawo do wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, że stanowisko podatnika w przedstawionej sprawie za lata 2001-2002 jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy art. 6 ust. 2 i art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, cyt. wyżej stanowiące, że małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być (...) z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i ust. 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Jednak zgodnie z zastrzeżeniem zawartym w art. 6 ust. 8 cyt. ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (...) nie ma zastosowania, jeżeli chociażby jeden z małżonków uzyskał dochody (przychody) opodatkowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 i z 2000 r. Nr 104, poz. 1104).

W związku z powyższym, z uwagi na nie uzyskanie przez podatnika (według oświadczenia) dochodów - przychodów w latach 2001 - 2002 z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego wnosząca zapytanie mogła dokonać wspólnego rozliczenia z małżonkiem osiągniętych dochodów w ww. latach.

Interpretacja, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego dotyczy oceny przedstawionego stanu faktycznego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w latach 2001 - 2002.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj