Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PD-3/415-49/2005
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/415-49/2005
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
kara umowna
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód


Pytanie podatnika
Czy otrzymana kara umowna stanowi przychód do opodatkowania i kiedy następuje moment powstania przychodu z w/w źródła?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14 § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 31.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe t. j. będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik zamierza zawrzeć z kontrahentem cywilno - prawną umowę zlecenia. W przypadku niewykonania przez kontrahenta zobowiązań wynikających z zawartej umowy, zobowiązany on będzie do wypłaty odszkodowania w postaci kar umownych. Podatnik ma wątpliwości, czy w tej sytuacji uzyskane odszkodowanie w postaci kar umownych, obliguje go do zapłaty podatku dochodowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta wyjaśnia, że kara umowna, zwana inaczej odszkodowaniem umownym, wynika z umowy cywilnoprawnej (art. 483 § 1 k.c.), w której strony postanawiają, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej. Kara umowna jako surogat odszkodowania przysługuje wierzycielowi wyłącznie wtedy, gdy dłużnik ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania.

W art. 14 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) wymienione są jako przychody z działalności gospodarczej otrzymane kary umowne. Zatem przychód do opodatkowania powstaje w momencie otrzymania sumy pieniężnej z tytułu kary umownej (zasada kasowa).Informuje się, iż w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj