Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-6/443/20/05
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-6/443/20/05
Data
2005.05.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
termin zaliczenia zwrotu podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy złożenie przez spółkę w terminie późniejszym korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc w którym wykazano nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu bezpośredniego na rachunek bankowy przedłuża podstawowy termin zwrotu wynikający z art. 87 ust. 2 ustawy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.03.2005 r. wpłynął wniosek Strony o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Na żądanie tut. Organu pismem z dnia 12.04.2005 r. wnioskodawca uzupełnił braki formalne w podaniu z dnia 14.04.2005 r. Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:
Spółka składa do urzędu skarbowego w obowiązujących terminach deklaracje VAT-7 w których wykazuje kwotę do zwrotu na rachunek bankowy. Następnie składa jedną lub kilka korekt deklaracji do jednego miesiąca w związku z otrzymywaniem dokumentów TAX FREE potwierdzających wywóz towarów za granicę. Korekty deklaracji nie wynikają z błędów podatnika i są od niego niezależne.

Postawiono pytanie:

Czy złożenie przez spółkę w terminie późniejszym korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc w którym wykazano nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu bezpośredniego na rachunek bankowy przedłuża podstawowy termin zwrotu wynikający z art. 87 ust. 2 ustawy.

Zdaniem podatnika złożenie przez spółkę w terminie późniejszym korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc w którym wykazano nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu bezpośredniego na rachunek bankowy nie przedłuża podstawowego terminu zwrotu wynikającego z ustawy o VAT, który liczy się od dnia złożenia przez Podatnika pierwszej deklaracji a nie korekty deklaracji. Późniejsze złożenie korekty nie ma wpływu na termin zwrotu podatku VAT.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa następująco:

Zgodnie z art. 99 ust. 12 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 53 z późn. zm.) zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, przyjmuje się w kwocie jaka wynika z deklaracji podatkowej złożonej za dany miesiąc. Zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczynę korekty.

Jeśli więc podatnik - w późniejszym dopuszczalnym terminie - dokona korekty deklaracji jaką pierwotnie złożył za dany miesiąc, to zgodnie z powyższą regulacją zobowiązanie podatkowe, zwrot "przyjmuje się" w wysokości skorygowanej. Oznacza to, że deklaracja pierwotna nie wywiera żadnych skutków prawnych, a takie skutki wywołuje deklaracja korygująca. Odnosząc powyższe do brzmienia przepisu art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, który stanowi, że zwrot różnicy podatku na rachunek bankowy następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika należy stwierdzić, że termin ten będzie liczony od dnia złożenia rozliczenia korygującego.

Biorąc pod uwagę w/w stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy zwrot podatku VAT następuje w terminach i na zasadach ogólnych (60 dni lub 25 dni) - określonych w art. 87 ust. 2-6 w/w ustawy o VAT - począwszy od daty złożenia korekty deklaracji VAT - 7.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj