Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/440-60/14a/05/MŚ
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/440-60/14a/05/MŚ
Data
2005.04.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
samochód osobowy
wynajem samochodów
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy nabywając samochody osobowe w celu oddania ich w odpłatne użytkowanie osobom trzecim na podstawie umowy dzierżawy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego od zakupionego samochodu osobowego w całości.


Ze złożonego w dniu 24.01.2005 r. zapytania wynika, iż przedmiotem działalności Wnioskodawcy (zgodnie z klasyfikacją PKD) jest m.in. wynajem maszyn i urządzeń bez obsługi oraz wypożyczanie artykułów użytku osobistego i domowego (Dział 71 - dział ten nie obejmuje leasingu operacyjnego, który jest zwykle dzierżawą oraz leasingu finansowego, który jest zwykle formą udzielania kredytu), wynajem samochodów osobowych (PKD 71.10.Z) - podklasa ta obejmuje wynajem lub dzierżawę samochodów osobowych i furgonetek (do 3,5 tony) przeznaczonych głównie do przewozu osób, bez kierowcy.

Wnioskodawca co roku kupuje samochody osobowe w celu oddawania ich w odpłatne użytkowanie swoim klientom na podstawie umowy dzierżawy. Obecnie Wnioskodawca posiada 45 samochodów.

W związku z powyższym u Podatnika pojawia się wątpliwość czy nabywając samochody osobowe w celu oddania ich w odpłatne użytkowanie osobom trzecim na podstawie umowy dzierżawy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego od zakupionego samochodu osobowego w całości.

Zasady i tryb odliczania podatku reguluje art. 86 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535; dalej: "VAT"). Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo to może zostać spełnione w określonych okresach czasu, ustanowionych w art. 86 ust. 10 - 13. Jednocześnie realizacja tego prawa została obostrzona wieloma ograniczeniami ustawowymi określonymi w art. 88 i 90 ustawy VAT.

Z pisma Strony z dnia 20.01.2005 r. (uzupełnionego 11.02.2004 r.) wynika, iż przedmiotem jej działalności jest m.in. wynajem maszyn i urządzeń bez obsługi oraz wypożyczanie artykułów użytku osobistego i domowego oraz wynajem lub dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek (do 3,5 tony) przeznaczonych głównie do przewozu osób, bez kierowcy. Działalność ta nie obejmuje leasingu operacyjnego, który jest zwykle dzierżawą oraz leasingu finansowego, który jest zwykle formą udzielania kredytu

W związku z powyższym zakładając, że stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę został przedstawiony w sposób wyczerpujący, nie ma on prawa dokonywać odliczenia podatku naliczonego od zakupionego samochodu osobowego w całości. Podatnikowi w przypadku nabycia samochodu, którego dopuszczalna ładowność określona w wyciągu ze świadectwa homologacji nie przekracza wartości obliczonej według ustawowego wzoru, zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy VAT przysługuje prawo do odliczenia jedynie połowy VAT naliczonego, nie więcej niż 5.000,00 zł. Tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji, ma zastosowanie art. 14 c ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj