Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej
PD1/411/P/53487/70483/2005
z 16 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/411/P/53487/70483/2005
Data
2005.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek


Słowa kluczowe
zakład pracy
zakład pracy chronionej
zaliczka
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
Jakie są zasady odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w sytuacji utraty przez płatnika statusu zakładu pracy chronionej?


Zgodnie z opisanym stanem faktycznym PW posiadało status Zakładu Pracy Chronionej. Po tym terminie ww. przedsiębiorstwo nie wystąpiło do wojewody o wznowienie statusu, jednakże nadal zatrudnia osoby niepełnosprawne, przy czym wskaźnik zatrudnienia tych osób wynosi 40%.Przedsiębiorstwo jako płatnik podatku dochodowego, po utracie statusu zakładu pracy chronionej składa deklaracje PIT - 4 i wpłaca należne zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).Zdaniem płatnika, mimo utraty statusu zakładu pracy chronionej, spełnia on warunki określone w art. 38 ust. 2a ww. ustawy i niesłusznie odprowadzał podatek na konto Urzędu, a tym samym zmniejszał wartość zakładowego funduszu osób niepełnosprawnych oraz zmniejszał możliwość korzystania z pomocy dla osób niepełnosprawnych.

Analizując przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić co następuje: Zgodnie z art. 38 ust. 2a ww. ustawy, płatnicy o których mowa w art. 31 tejże ustawy, którzy utracili status zakładu pracy chronionej, zatrudniający osoby niepełnosprawne, kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów tych osób z tytułów określonych w art. 12 oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez tych płatników tym osobom:
1) za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie w którym dochód osoby niepełnosprawnej uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy przekazują w wysokości:

a) 25% na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w przypadku płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości od 25 do 30%,
b) 50% na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w przypadku płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości od 30 do 35%,
c) 75% na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w przypadkupłatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wwysokości od 35 do 40%,
d) 100% na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych- w przypadku płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 40%
- w pozostałej części na zasadach określonych w ust. 1 cytowanego wyżej art. 38 ww. ustawy.

2) za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód osoby niepełnosprawnej uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1, kwoty pobranych zaliczek na podatek płatnicy przekazują na zasadach określonych w ust. 1 art. 38 ww. ustawy – do właściwego urzędu skarbowego. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że zaliczki pobrane w miesiącu, w którym płatnik utracił status zakładu pracy chronionej powinny być odprowadzone zgodnie z wyżej cytowanym przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym należy zauważyć, iż stosownie do art. 38 ust. 2b ww. ustawy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, o którym mowa w ust. 2a, ustala się na podstawie art. 21 ust. 1 i 5 oraz art. 28 ust.3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. ( Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 776 ze zm.).Przepisy art. 38 ust. 2a i 2b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się w okresie 5 lat, licząc od końca roku, w którym płatnik utracił status zakładu pracy chronionej, jeżeli spełnia warunki określone w przepisach ww. ustawy o rehabilitacji zawodowej stosownie do treści art. 38 ust. 2c tejże ustawy .Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj