Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/48/05
z 7 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/48/05
Data
2005.07.07


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek używany
nakłady
sprzedaż budynków
towar używany
ulepszenie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy z tytułu sprzedaży budynku używanego należy naliczyć i odprowadzić VAT w wysokości 22% od wartości budynku oraz od wartości gruntu na którym usytuowany jest budynek (w trakcie użytkowania nieruchomości dokonano modernizacji budynku przekraczającej 30% wartości początkowej obiektu)?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w lipcu 1994r. podatniczka nabyła nieruchomość w stanie surowym położoną w Pile przy ul. Śniadeckich 92c przeznaczoną pod działalność usługowo-mieszkalną.

W trakcie użytkowania nieruchomości w 1995r. i w latach 1998-1999 poniesiono koszty modernizacji budynku przekraczające 30% wartości początkowej obiektu i odliczono podatek VAT wynikający z faktur dokumentujących te wydatki od podatku należnego w poszczególnych okresach realizacji inwestycji. Wydatki te zostały poniesione przed wejściem w życie ustawy nowelizującej z dnia 26 marca 2002r. Przy nabyciu nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony a czynności wykonywane w lokalu podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podatniczka przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła, że sprzedaż gruntu wraz z budynkiem powinna korzystać ze zwolnienia z podatku VAT.
Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zmianami) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, zgodnie z art.2 pkt 6 ustawy VAT, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art.43. ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało, dokonującemu ich dostawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
W myśl art.43 ust.2 pkt 1 ustawy o VAT przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Zgodnie z art.43 ust.6 ustawy VAT zwolnienia, o którym mowa w ust.1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust.2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Biorąc po uwagę przepisy ustawy o podatku od towarów i usług cytowane wyżej tut. organ stwierdza, iż w przypadku zbycia przedmiotowego budynku wraz z gruntem będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku VAT, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt 2 ustawy VAT.

Zgodnie ze stanem faktycznym zawartym we wniosku - nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tej nieruchomości a od końca roku, w którym zakończono budowę minęło 5 lat, zatem budynek posiada status towaru używanego, którego dostawa korzysta ze zwolnienia od podatku VAT w myśl art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT.

Wydatki poniesione na ulepszenie budynku przekroczyły wprawdzie 30 % wartości początkowej a podatniczce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących te wydatki (odliczono podatek naliczony z faktur dokumentujących te wydatki w poszczególnych okresach realizacji inwestycji) jednakże przedmiotowa nieruchomość wykorzystywana była dla celów prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT przez okres dłuższy niż 5 lat.

Zatem na podstawie art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT z tytułu sprzedaży przedmiotowego budynku wraz z gruntem będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj