Interpretacja Urzędu Celnego w Lublinie
302000-PA-9103-5/05
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
302000-PA-9103-5/05
Data
2005.06.20



Autor
Urząd Celny w Lublinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz --> Paliwa silnikowe i oleje opałowe


Słowa kluczowe
olej opałowy ciężki
oświadczenie podatnika
podatek akcyzowy


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zakupu oleju opałowego ciężkiego, nie barwionego, którego mniej niż 50% destyluje przy temperaturze 350°C z uiszczoną akcyzą celem dalszej odsprzedaży, na sprzedawcy ciąży obowiązek uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu przedmiotowego produktu do celów grzewczych oraz nie należy prowadzić ewidencji nabywców tego oleju?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60)

p o s t a n a w i a m

uznać stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2005r.( data wpływu do Urzędu Celnego w Lublinie - 05 kwietnia 2005r.), uzupełnione pismem z dnia 20.04.2005r. i 02.05.2005r. co do zakresu obowiązków ciążących na sprzedawcy oleju opałowego ciężkiego, od którego podatek akcyzowy został uiszczony - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 31 marca 2005r. ( data wpływu do tut. Urzędu Celnego - 05 kwietnia 2005r.) na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity - Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przypadku zakupu oleju opałowego ciężkiego, nie barwionego, którego mniej niż 50% destyluje przy temperaturze 350° C z uiszczona akcyzą celem dalszej odsprzedaży.

Strona stoi na stanowisku, iż w przypadku odsprzedaży ww. produktu na sprzedającym nie ciąży obowiązek uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu przedmiotowego produktu do celów grzewczych oraz nie należy prowadzić ewidencji nabywców tego oleju.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r.w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.) zostały określone obniżone stawki akcyzy dla wyrobów akcyzowych sprzedawanych w kraju (załącznik nr 1 do ww. rozporządzenia) oraz warunki ich stosowania. Zgodnie z § 4 ust. 1 przedmiotowego rozporządzenia podatnik sprzedający wyroby wymienione w poz. 2 lit. a załącznika nr 1 lub w poz. 1 pkt 3 lit. b i lit. c tiret pierwsze załącznika nr 2 do wymienionego rozporządzenia jest obowiązany w przypadku tej sprzedaży do uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych wyrobów.

W związku z powyższym jeśli przedmiotem sprzedaży jest olej opałowy ciężki, nie barwiony wymieniony w poz. 2 lit. b załącznika nr 1 cytowanego rozporządzenia, zakupiony w trybie uiszczonej akcyzy to wówczas na sprzedającym nie ciąży obowiązek uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu tego oleju, gdyż nie wynika to z przepisów zawartych w przedmiotowym rozporządzeniu.

Należy zaznaczyć, iż według stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia przedmiotowego zapytania olejem opałowym ciężkim określano olej opałowy, którego mniej niż 50% objętościowo destyluje przy temperaturze 350° C. Zgodnie § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z 9 czerwca 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 103, poz. 865), które weszło w życie w dniu 17 czerwca 2005r., za olej opałowy ciężki przyjmuje się olej opałowy, którego mniej niż 30% objętościowo destyluje przy temperaturze 350° C oraz którego gęstość w temperaturze 15° C wynosi 890 lub więcej kg/m#179;.

Ponadto zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) ciężkimi olejami opałowymi są oleje opałowe, w których zawartość siarki przekracza 3%.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.) nie nakłada na sprzedawców oleju opałowego ciężkiego przeznaczonego do celów opałowych obowiązku prowadzenia ewidencji nabywców tego oleju.

Niniejsza interpretacja:
� dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania,
� nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

P o u c z e n i e

Stosownie do art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Do ewentualnego zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj