Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/423/W-92-7 /GE/2005
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/423/W-92-7 /GE/2005
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenia
przekształcanie podmiotów
strata


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy możliwości odliczenia straty podatkowej w przypadku przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością)?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz.60) w odpowiedzi na pismo z dnia 09.03.2005r. (wpływ 10.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej możliwości odliczenia straty podatkowej w przypadku przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów:

postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu przedstawionego we wniosku wynika, iż spółka zamierza dokonać przekształcenia formy prawnej ze spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy po dokonaniu zmian będzie istniała możliwość odliczenia przez spółkę przekształconą - strat poniesionych przez spółkę akcyjną w latach 2002 i 2003.

Stosownie do postanowień art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.) – przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych – w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.

Zgodnie z tym przepisem, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstanie po przekształceniu ze spółki akcyjnej nie utraci prawa do odliczenia strat wygenerowanych w latach 2002 i 2003 przez spółkę kapitałową przed przekształceniem.

W myśl art. 7 ust. 5 ww. ustawy poniesione straty mogą być rozliczone z dochodami osiągniętymi w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty poniesionej straty.W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dn. 09.03.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj