Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piszu
PD-415/P/16/2005
z 3 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/P/16/2005
Data
2005.08.03



Autor
Urząd Skarbowy w Piszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
stypendia
szkoła niepubliczna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy stypendium za wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe, które są wypłacane uczniom w szkole można zakwalifikować do wypłat zwolnionych przedmiotowo, okreśłonych w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od odób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko płatnika przedstawione we wniosku z dnia 29.06.2005 r. uzupełnionym w dniu 26.07.2005 r w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

U Z A S A D N I E N I E

Dyrektor Szkoły Podstawowej zgodnie z art. 90g ust 11 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późn.zm) przyznał i wypłacił uczniom stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Ww. stypendia finansowane są ze środków pochodzących z jednostki nadrzędnej - Urzędu Miejskiego. Zdaniem płatnika stypendia te zwolnione są z opodatkowania na podstawie art. 21 ust 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm).

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy zważył co następuje.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm) wolne od podatku dochodowego są "świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki".

Odrębnymi przepisami na podstawie których w analizowanej sprawie przyznano stypendia jest ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm).Zgodnie z art. 90c ww. ustawy "pomoc materialna ma charakter socjalny albo motywacyjny.

Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:

  1. stypendium szkolne;
  2. zasiłek szkolny.


Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym są:

  1. stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe;
  2. stypendium Prezesa Rady Ministrów;
  3. stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;
  4. stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.


Uczniowi może być przyznana jednocześnie pomoc materialna o charakterze socjalnym i motywacyjnym". W myśl art. 90g ust 11 ww. ustawy stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe przyznaje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach przyznanych przez organ prowadzący na ten cel środków w budżecie szkoły.

W świetle obowiązującego stanu prawnego do świadczeń pomocy materialnej, o których mowa w powołanym art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza się między innymi stypendia za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe zatem korzystają one ze zwolnienia w podatku dochodowym od od osób fizycznych. W związku z dokonanymi wypłatami nie ma obowiązku występowania z wnioskiem o nadanie NIP.

W tym stanie sprawy postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika wiąże natomiast organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany bądź uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na postanowienie Stronie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5zł, oraz na każdy załącznik po 0,50zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj