Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-5a/I/05
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-5a/I/05
Data
2005.02.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
opodatkowanie łączne małżonków
rozliczenie roczne
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Czy w przypadku toczącego się postępowania rozwodowego małżonkowie mogą skorzystać z prawa wspólnego opodatkowania dochodów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ) po rozpatrzeniu wniosku xxxxx z dnia 06.01.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wspólnego opodatkowania małżonków za 2004r

stwierdzam , że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W 2004r do Sądu Okręgowego w Gdańsku II Wydział Cywilny Rodzinny wpłynął pozew rozwodowy przeciwko podatniczce. Wyrokiem sądu powyższy pozew został oddalony. Postępowanie rozwodowe nie zostało zakończone do końca 2004r.

Unormowania prawne w zakresie wspólnego opodatkowania małżonków zawiera ustawa z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r, nr 14 poz. 176 ze zm.).

Stosownie do treści art. 6 ust. 2 w/w ustawy małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu , o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak z zastrzeżeniem ust. 8 ( wspólne opodatkowanie wyklucza sytuacja, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym)na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a , po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów( przychodów ) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

W obowiązującym w 2004r stanie prawnym z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

  1. oboje podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
  2. przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim,
  3. istnieje między nimi wspólność majątkowa,
  4. żaden z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku podatnika stanem faktycznym , w 2004r nie zapadł wyrok sądowy stwierdzający ustanie związku małżeńskiego separację lub jego unieważnienie a jednocześnie podatnicy spełniają pozostałe przesłanki umożliwiające wspólne opodatkowanie i jeżeli w rocznym zeznaniu podatkowym złożą oświadczenie o chęci wspólnego opodatkowania się to w/w przysługuje prawo do preferencyjnego sposobu opodatkowania się.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj