Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-73/PD/05/GS
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-73/PD/05/GS
Data
2005.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
amortyzacja
czynsz
dochód z najmu
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
wspólność majątkowa
współwłasność


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, jak rozliczać się z podatku dochodowego za uzyskany czynsz z tytułu najmu budynku i jak rozliczać koszty związane z najmem oraz czy może nadal amortyzować wynajmowany budynek.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie: 1) rozliczenia podatku dochodowego z tytułu uzyskiwanego przychodu i ponoszonych kosztów w związku z najmem nieruchomości stanowiącej współwłasność małżeńską oraz stanowiącą środek trwały w prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej, 2) odpisów amortyzacyjnych wynajmowanego budynku stanowiącego środek trwały, przedstawione we wniosku z dnia 05.04.2005 r. (data wpływu do urzędu 07.04.2005 r.) o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Podatnik z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej rozlicza się na zasadach ogólnych, opłacając podatek dochodowy liniowy na podstawie comiesięcznych formularzy PIT-5L. Podatnik jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. Budynek, w którym Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jest środkiem trwałym, dla którego prowadzona jest ewidencja środków trwałych i jest amortyzowany w miesięcznych ratach. Powyższy budynek został w całości wynajęty w dniu 30 marca br. obcej firmie. Zgodnie z umową najmu od 1 sierpnia br. w budynku tym Podatnik nie będzie prowadził działalności gospodarczej, działalność zostanie przeniesiona w inne miejsce. Budynek ten stanowi współwłasność majątkową między Podatnikiem, a Jego żoną. Umowę najmu Podatnik zawarł z Najemcą na nazwisko swoje i żony. Żona nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku VAT. W umowie zapisane zostało, że faktury za czynsz i inne zobowiązania będzie wystawiał Podatnik na swoje nazwisko.

2. Przedmiot interpretacji. Podatnik zwraca się z zapytaniem, jak rozliczać się z podatku dochodowego za uzyskany czynsz z tytułu najmu budynku i jak rozliczać koszty związane z najmem oraz czy może nadal amortyzować wynajmowany budynek.

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Podatnik uważa, iż podatek dochodowy powinien być rozliczany w ten sposób, że Podatnik i Jego żona osobno składają deklaracje PIT-5, ujmując po połowie uzyskanych przychodów z najmu, natomiast koszty związane z najmem powinien w całości ujmować w swoim PIT-5 tylko Podatnik, gdyż on jest podatnikiem VAT i on będzie się rozliczał z podatku VAT. W sprawie amortyzacji Podatnik uważa, iż może amortyzować budynek na dotychczasowych zasadach, wpisując co miesiąc umorzoną kwotę w koszty związane z najmem.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż budynek, stanowiący przedmiot najmu jest środkiem trwałym, ujętym w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. Podatnik zdecydował, iż w budynku tym nie będzie prowadził działalności gospodarczej (działalność zostanie przeniesiona w inne miejsce) i budynek oddał na wynajem innej firmie. Budynek ten, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, nie został wycofany ze środków trwałych i nadal stanowi środek trwały prowadzonej przez Podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. W budynku tym nie będzie tylko prowadzona działalność przez Podatnika.

Wobec powyższego przychód z najmu nie będzie stanowił odrębnego źródła przychodów, bowiem w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zmianami) sprecyzowano pojęcie dochodów z najmu wyłączając z tego źródła najem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 cytowanej ustawy - przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 14 ust. 1e - za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy czynsz uzyskiwany z najmu budynku stanowi w całości przychód z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. A więc i koszty związane z najmem są kosztami uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności. Zarówno przychód jak i koszty związane z najmem powinny być wykazane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów łącznie z przychodami z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Dochody z najmu będą opodatkowane łącznie z dochodami z pozarolniczej działalności gospodarczej według wyboru przez Pana 19% podatku liniowego. Fakt, iż budynek jest współwłasnością małżonki, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie wyklucza możliwości zaliczenia przychodów z wynajmu tego budynku do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Zasady i treść zawieranych umów najmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze regulują przepisy Kodeksu Cywilnego.

W sprawie dokonywania odpisów amortyzacyjnych wynajmowanego budynku, stanowiącego środek trwały, zgodnie z powyższymi ustaleniami dotyczącymi przychodów z najmu, pomimo iż budynek został przekazany pod wynajem i nie będzie służył do prowadzenia Pana działalności, amortyzacja budynku stanowi koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i winna być wykazywana księdze przychodów i rozchodów łącznie z kosztami związanymi z prowadzoną działalnością. Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania między innymi: 1) budowle, budynku oraz lokale będące odrębną własnością - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj