Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
PV/443-I/30/2005
z 13 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-I/30/2005
Data
2005.07.13



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
przelew wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy cesja własnych wierzytelności na rzecz swojego kontrahenta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że podatnik dokonał cesji własnych wierzytelności na rzecz swojego kontrahenta, jednocześnie uznał, że przedstawiona czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT.

Spółka stoi na stanowisku, że cesja własnych wierzytelności nie podlega opodatkowaniem podatkiem VAT, gdyż jest jedynie formą zapłaty wynagrodzenia za wcześniej świadczone usług. Dalej podaje, że co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT podlega jedynie świadczenie usług, natomiast sam fakt cesji wierzytelności nie spełnia przesłanek świadczenia usług, jest jedynie formą zapłaty.

Podatnik oświadczył, że w zakresie spraw objętych zapytaniem nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z treścią art. 509 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny ( Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm. ), wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią ( przelew ) (...), § 2 cytowanego artykułu w dalszej części stanowi, że wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa (...). Istotą umowy przelewu wierzytelności jest przeniesienie wierzytelności na osobą trzecią bez zgody dłużnika, a zatem prawa przysługujące dotychczasowemu wierzycielowi - cedentowi przechodzą na nabywcę wierzytelności - cesjonariusza. Przeniesienie to może nastąpić, zgodnie z treścią art. 510 § 1 KC, na podstawie umowy sprzedaży, zamiany darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności.

Stosownie do zapisu art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z definicją ustawową, zawartą w art. 2 pkt 6 w/w, towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Ustawodawca zdefiniował w art. 8 ust. 1 ustawy ogólne pojęcie świadczenia usług, jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ustosunkowując się do zapytania Strony w kwestii interpretacji przepisów podatkowych, dotyczących zbycia wierzytelności własnej, przy założeniu, iż pod pojęciem wierzytelności własnej należy rozumieć wierzytelności powstałe u podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to przelew takich wierzytelności nie jest uważany za czynność wymienioną w art. 5 ust.1 ustawy VAT jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wierzytelność własna będąca prawem majątkowym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego, nie jest towarem zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku VAT, w związku z czym przelew wierzytelności nie jest dostawą towaru. Wyżej wymieniona czynność nie stanowi również odpłatnego świadczenia usług. Wobec powyższego cesja taka z punktu widzenia podatnika nie jest ani dostawą, ani świadczeniem usług lecz jednym ze sposobów uzyskania przez podatnika (dotychczasowego wierzyciela ) zapłaty za wcześniej wykonane na rzecz dłużnika świadczenia i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wobec powyższego stanowisko strony należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj