Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPO I/443/ 241-1 / 05 /ŁG
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPO I/443/ 241-1 / 05 /ŁG
Data
2005.08.22



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
przedpłaty


Pytanie podatnika
Spółka pyta, czy należy ujmować w deklaracji VAT faktury pro-forma na przedpłaty, pomimo faktu, iż nie są one dokumentami księgowymi, czy czekać do momentu otrzymania faktury handlowej, która może być wystawiona w innym okresie sprawozdawczym i nie pokrywać się z wartością otrzymanej przedpłaty?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02.06.2005 r., który wpłynął w dniu 10.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.06.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach działalności gospodarczej dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Spółka dokonuje samoopodatkowania kwoty zapłaconej zaliczki na rzecz kontrahenta, na podstawie wystawionej przez niego faktury na wartość przedpłaty. W wielu przypadkach kontrahenci unijni przesyłają Spółce faktury pro-forma na wartość otrzymanej przedpłaty. Odmowę wystawienia faktury uzasadniają ograniczeniami swoich systemów księgowych, które uniemożliwiają wystawienie faktury przed wydaniem towaru.

Spółka pyta, czy należy ujmować w deklaracji VAT faktury pro-forma na przedpłaty, pomimo faktu, iż nie są one dokumentami księgowymi, czy czekać do momentu otrzymania faktury handlowej, która może być wystawiona w innym okresie sprawozdawczym i nie pokrywać się z wartością otrzymanej przedpłaty...

Spółka stoi na stanowisku, iż powinna dokonać samoopodatkowania (wystawić fakturę wewnętrzną) na podstawie faktury pro-forma. W momencie otrzymania faktury handlowej powinno się wystawić fakturę wewnętrzną korygującą do wysokości otrzymanej faktury handlowej.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z przepisem art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 z późn. zm.) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6 – 9. Zapis ust. 6 ww. artykułu stanowi, iż w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Stosownie do przepisu art. 20 ust. 7 ww. ustawy, przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju. Wyżej wymienione przepisy wskazują, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia przez podatnika podatku od wartości dodanej faktury, która potwierdza otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru. Oznacza to, iż w sytuacji, gdy faktury (faktury pro-forma) wystawiane przez podatników podatku od wartości dodanej potwierdzają otrzymane przez nich od Spółki całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju, zastosowanie znajduje przepis art. 20 ust. 7 ww. ustawy. Wówczas w myśl przepisu art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Tym samym Spółka zobowiązana jest do samoopodatkowania kwoty zapłaconej przez nią zaliczki na podstawie wystawionej faktury (faktury pro-forma) przez kontrahenta unijnego.

Przepis § 28 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) stanowi, iż przepisy § 12, § 16-20, § 22, § 23 i § 26 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy. Zgodnie z zapisem § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2. Stosownie do przepisu § 17 ust. 2 rozporządzenia, fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Wobec powyższego z chwilą wystawienia faktury zaliczkowej przez kontrahenta unijnego powstaje obowiązek podatkowy oraz obrót u nabywcy (Spółki). Obrót ten podlega udokumentowaniu przez Spółkę fakturą wewnętrzną z wykazanym podatkiem według właściwej stawki krajowej. Fakturę wewnętrzną należy wykazać w deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy, z jednoczesnym prawem ujęcia w tej deklaracji tegoż podatku należnego z wystawionej faktury wewnętrznej jako podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od podatku należnego (odliczenia można dokonać w deklaracji za następny okres rozliczeniowy).

Niniejsze postanowienie - na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa - wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj