Interpretacja Urzędu Skarbowego we Wrześni
DF/4150-6/2005
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/4150-6/2005
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy we Wrześni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
masa spadkowa
obowiązek płatnika
postanowienie sądu
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy płatnik winien naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od wypłaconego wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, które stało się częścią spadku?


Pismem z dnia 1 kwietnia 2005 r. płatnik zwrócil się o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan faktyczny przedstawiony przez płatnika:W 2004 r. płatnik wypłacił spadkobiercom wynagrodzenie zmarłego pracownika na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Pytanie dotyczy kwestii:Czy od wypłaconego wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, które stało się częścią spadku, płatnik winien naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy...

Stanowisko płatnika:Płatnik uważa, iż wypłacone spadkobiercom wynagrodzenie, które stało się częścią spadku, zalicza się do praw majątkowych i stanowi przychód, o którym mowa w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm. ). W zwiazku z tym, zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym , płatnik naliczył i pobrał zaliczkę na podatek dochodowy w wys. 19 % i przekazał na rachunek urzędu skarbowego.

Stanowisko organu podatkowego:Zgodnie z art. 63 (1) par. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. Nr 24, poz. 141 z późn. zm.) prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz innne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W takim przypadku zakład pracy, jako płatnik - stosownie do treści art. 41 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - winien pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek w wys. 19 % oraz przesłać osobie, której wypłacono wynagrodzenie przysługujące zmarłemu, informację PIT-11/8B o wysokości przychodu, dochodu i pobranej zaliczki. Informację płatnik przesyła również do właściwego urzędu skarbowego.
W sytuacji, gdy po śmierci pracownika brak jest osób spełniających warunki do uzyskania renty rodzinnej, prawa te wchodzą do spadku i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Z przedstawionego przez płatnika stanu faktycznego wynika, iż wynagrodzenie po zmarłym pracowniku stało się częścią spadku i zostało wypłacone spadkobiercom na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
W związku z powyższym, w świetle cytowanego przepisu i przedstawionego stanu faktycznego, wypłata należności po zmarlym pracowniku dokonana osobom innym niż wskazane w art. 63 (1) par. 2 Kodeksu pracy, wchodzi w skład masy spadkowej i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Reasumując, prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku nabyte w drodze spadku nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - w myśl przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.W świetle powyższego, dochody ze źródła przychodu o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie występują w przedstawionej przez płatnika sytuacji.

W takim przypadku płatnik winien wypłacić spadkobiercom wynagrodzenie po zmarłym pracowniku w kwocie brutto tj. bez potrąceń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Nie ma też obowiązku składania w urzędzie skarbowym informacji o dokonanej wypłacie.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz udzielenia odpowiedzi na zapytanie - jedynie w opisanym przez płatnika stanie faktycznym.Zgodnie z art. 14b par. 1 i par. 2 ustawy - Ordynacja podatkowa , niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika . Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie art. 14b par. 5 .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj