Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II-443-54-I-2004-KD
z 27 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II-443-54-I-2004-KD
Data
2004.12.27



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
fundusz pomocowy
gmina
inwestycje
stawki podatku
środki pomocowe


Pytanie podatnika
Jaka jest stawka podatku VAT obowiązująca dla płatności dokonywanych w ramach projektów funduszu ISPA?


W odpowiedzi na pismo z dnia 27.10.2004 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 02.11.2004 r. ) z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) wyjaśnia co następuje:

Wnioskodawca w doręczonym zapytaniu opisuje przebieg zdarzeń następująco: Gmina Miejska w drodze podpisanych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Komisją Europejską Memorandów Finansowych stała się Beneficjentem środków z funduszu ISPA i realizuje przedsięwzięcia pn: „Gospodarka odpadami stałymi, etap I” i „XX II- oczyszczalnia ścieków”. Oba projekty są współfinansowane ze środków funduszu ISPA i ze środków własnych oraz realizowane w ramach kontraktów zawartych przed 1 maja 2004 r. i zarejestrowanych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.
Podział ten jest uwzględniany w otrzymywanych fakturach VAT, gdyż są one wystawiane według źródeł finansowania. Stąd zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 z 2004 r. ), dla części płaconej ze środków unijnych stawka podatku VAT została obniżona do wysokości 0%, natomiast w części płaconej ze środków własnych obowiązuje stawka VAT 22% lub 7%. Z uwagi na opóźnienia w przekazywaniu środków ISPA na rachunek Beneficjenta umożliwiających dokonanie płatności zobowiązań na rzecz wykonawców w terminach określonych w umowach, finansowane są one ze środków własnych.Zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionej sytuacji zapłacony przez Beneficjenta VAT, powinien podlegać zwrotowi, lub też zapłata ta powinna być traktowana jak zapłata ze środków pomocowych ze stawką VAT 0%.

Odpowiadając na zapytanie Wnioskodawcy należy stwierdzić, że od dnia 01.05.2004 r. w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ), gdzie w rozdziale 5 jest mowa o usługach, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 0 %, oraz warunkach stosowania obniżonej stawki. Zgodnie z § 6, ust. 3 ww rozporządzenia za środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom z budżetu Unii Europejskiej na podstawie umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczących:
1) Programu Pomocy w Przebudowie Gospodarczej Państw Europy Środkowej i Wschodniej ( PHARE ), w tym złotowe fundusze partnerskie powstałe w wyniku realizacji tego programu, a także środki, które zostały przekazane polskim podmiotom na podstawie umów zawartych z nimi przed dniem 1 maja 2004 r. na sfinansowanie programów, realizowanych przez te jednostki w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz w ramach innych programów wspólnotowych Unii Europejskiej;
2) kontraktów zawartych przed dniem 1 maja 2004. r. w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej ( ISPA ). Za środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się także bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom przez rządy państw obcych lub organizacje międzynarodowe udzielające pomocy na podstawie:
1) umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej,
2) jednostronnych deklaracji rządów i organizacji międzynarodowych udzielających pomocy - z wyłączeniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz przypadków, kiedy umowa nie wyłącza możliwości opłacania podatku ze środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej. W świetle § 6, ust. 2 ww rozporządzenia w przypadku świadczenia usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej i w części z innych środków finansowych, obniżoną stawkę podatku do wysokości 0 % stosuje się wyłącznie do tej części wartości usługi, która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Jednocześnie, aby podatnikowi - sprzedawcy usług na ww zadaniu inwestycyjnym przysługiwało prawo do zastosowania obniżonej do wysokości 0 % stawki podatku muszą być spełnione warunki, o których stanowi § 6, ust. 5 i ust. 6 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r., a mianowicie: w wystawionej fakturze określona została odrębna część wartości usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej i z innych środków oraz w zarejestrowanej umowie określono procentowy udział środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Opisany przypadek występowania opóźnień w przekazywaniu Wnioskodawcy środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej i konieczność sfinansowania inwestycji przejściowo z własnych środków nie jest w ocenie Urzędu oznaką zmiany struktury źródeł finansowania inwestycji. Sytuacja ta wystąpiłaby jedynie wówczas, gdyby środki pomocowe w uzgodnionej wysokości w ogóle nie zostały przekazane. Stąd w części, w jakiej inwestycja ma być finansowana ze środków pomocowych, sprzedaż usług z nią związanych korzysta z obniżonej do 0% stawki podatku VAT na podstawie w/w przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj