Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-3/4117/i-22/05/G
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/4117/i-22/05/G
Data
2005.07.21



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dzieci i młodzież
opodatkowanie łączne małżonków
osoba samotnie wychowująca dzieci
rozliczenie roczne


Pytanie podatnika
Czy podatniczka może rozliczyć się, jako osoba samotnie wychowująca dzieci, wspólnie ze swoją całkowicie ubezwłasnowolnioną siostrą której jest opiekunem prawnym?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z zażaleniem złożonym w dniu 17.05.2005 roku na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z dnia 06.05.2005 roku Nr PD/415-9/05 w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego

zmienia postanowienie organu pierwszej instancji, ponieważ zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

UZASADNIENIE

W przedmiotowej sprawie zwróciła się Pani do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych w roku 2004. Prośbę swoją argumentuje Pani tym, iż jest osobą samotną (po rozwodzie), pełniącą obowiązki opiekuna prawnego swojej ubezwłasnowolnionej siostry, na którą pobierany był zasiłek pielęgnacyjny. A zatem na tej podstawie należałoby przyznać prawo do wspólnego opodatkowania dochodów.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie po przeanalizowaniu akt sprawy wydał w dniu 6 maja 2005 roku postanowienie, w którym stwierdził, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie złożone zostało w dniu 17 maja 2005 roku zażalenie, w którym podtrzymuje Pani swoje stanowisko twierdząc, iż spełnione zostały warunki skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, analizując stan faktyczny i prawny stwierdza, iż na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli ta osoba jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:
1) dzieci małoletnie,
2) dzieci, bez względu na ich wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach (...),
- podatek może być określony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci (...).

Analizując akta przedmiotowej sprawy zauważa się, że zgodnie z zaświadczeniem wydanym w dniu 23.08.2002 roku przez Sąd Rejonowy w Tarnowie, sygn. akt . ..., została Pani ustanowiona opiekunem prawnym swojej całkowicie ubezwłasnowolnionej siostry. Na podstawie art. 94 § 3 powołanej ustawy, opieka jest instytucją mającą na celu zapewnienie pieczy i reprezentacji osobom małoletnim, które nie pozostają pod władzą rodzicielską lub osobom całkowicie ubezwłasnowolnionym. Natomiast, jak wynika z art. 13 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), osoba pełnoletnia całkowicie ubezwłasnowolniona znajduje się w podobnej sytuacji jak małoletni, który nie ukończył 13 lat.

Po przeanalizowaniu całości zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza, że w oparciu o obowiązujący stan prawny, przysługuje Pani prawo do preferencyjnego opodatkowania dochodów. Spełnione bowiem zostały wymogi wynikające z art. 6 ust. 4 pkt 2 i art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż jest Pani osobą samotną i jako opiekun prawny sprawuje opiekę nad całkowicie ubezwłasnowolnioną siostrą, na którą pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny.

Jednocześnie dodaje się, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 oraz art. 26 ust. 7a powołanej ustawy o podatku dochodowym, podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, ma możliwość skorzystania z odliczenia oddochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem czynności życiowych. Zalicza się do nich m. in.: adaptację i przystosowanie budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, wydatki poniesione na leki, odpłatny konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, itp.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.
Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30-tu dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj