Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II-443-56-I-2004-KD
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II-443-56-I-2004-KD
Data
2004.12.30



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
rzeczowy majątek ruchomy
stawki podatku
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
I. Czy Spółka może stosować obniżoną stawkę 0% VAT na usługi uszlachetniania, wykonywane na towarach nabywanych na podstawie faktury pro-forma od firmy holenderskiej, zarejestrowanej jako podatnik VAT UE, które następnie zostają wywiezione do Holandii w terminie 30 dni od daty wykonania usługi.?
II. Czy stawka 0% VAT może być stosowana w rozliczeniach pomiędzy Spółką a firmami polskimi - kontrahentami Spółki, którzy dokonują uszlachetnienia czynnego na ruchomym majątku rzeczowym, przekazanym przez Spółkę, a będącym własnością firmy holenderskiej.


W odpowiedzi na pismo z dnia 09.11.2004 r., ( data wpływu do tut. Urzędu 10.11.2004 r. ) z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) wyjaśnia co następuje:

Przedmiot zapytania dotyczy rozstrzygnięcia następujących zagadnień:
I. Czy Spółka może stosować obniżoną stawkę 0% VAT na usługi uszlachetniania, wykonywane na towarach nabywanych na podstawie faktury pro-forma od firmy holenderskiej, zarejestrowanej jako podatnik VAT UE, które następnie zostają wywiezione do Holandii w terminie 30 dni od daty wykonania usługi.
II. Czy stawka 0% VAT może być stosowana w rozliczeniach pomiędzy Spółką a firmami polskimi - kontrahentami Spółki, którzy dokonują uszlachetnienia czynnego na ruchomym majątku rzeczowym, przekazanym przez Spółkę, a będącym własnością firmy holenderskiej.

Wnioskodawca w doręczonym piśmie opisuje przebieg zdarzeń następująco: Spółka posiada podpisany kontrakt wieloletniej współpracy z firmą holenderską - podatnik VAT UE. Firma holenderska dostarcza Spółce, na podstawie faktury pro-forma towary, na których wykonywane są usługi uszlachetnienia przez firmy polskie, kontrahentów Spółki. Firmy polskie wykonujące przerób uszlachetniający na zlecenie Spółki, za tę usługę obciążają Spółkę, która następnie wystawia fakturę obciążającą firmę holenderską. Po realizacji dostawy firmy polskie otrzymują wymagane prawem dokumenty potwierdzające odbiór towaru przez firmę holenderską. Spółka ocenia, że jako dostawca spełnia wszystkie warunki określone w § 7 a rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 11 października 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 224, poz. 2277 ). Spółka z firmami polskimi, którym zleca konfekcjonowanie w przerobieuszlachetniającym rozlicza się w PLN, po otrzymaniu zapłaty w walucie Euro od kontrahenta holenderskiego.

Stanowisko Wnioskodawcy:
Spółka uważa, że § 7 a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. daje prawo do stosowania obniżonej stawki 0% VAT pomiędzy Spółką a zakładami wykonującymi usługę uszlachetnienia na terytorium kraju i równocześnie prawo do stosowania 0% VAT między Spółką a firmą holenderską.

Analizując opisany stan faktyczny, tut. Urząd nie potwierdza stanowiska przedstawionego w treści pisma. Sytuacja opisana w powołanym przez Spółkę § 7 a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. dotyczy dostaw towarów na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej zidentyfikowanego w innym państwie Wspólnoty, przy czym dostawa ta poprzedzona jest wykonaniem przez inne krajowe podmioty usług na towarach. Dostawca towarów nabywa w tym przypadku prawo do zastosowania obniżonej do 0% stawki VAT pomimo, iż nie dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej na warunkach określonych w art. 42 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ).
Z treści pisma wynika, że Podatnik pośredniczy w przekazaniu towarów ( będących własnością kontrahenta z innego kraju Wspólnoty ) do wykonania na nich czynności o których mowa w art. 27, ust. 2, pkt 3, lit. d ustawy o PTU. W opisanym przykładzie nie następuje zatem dostawa towarów ( zdefiniowana w art. 7, ust. 1 jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel ) ponieważ właścicielem towaru pozostaje kontrahent z innego kraju Wspólnoty. W opisanym przypadku Wnioskodawca ( jeżeli na podstawie zawartej umowy wykonuje na rzecz kontrahenta unijnego usługi na majątku ruchomym ) może korzystać z zasady nieopodatkowania tej czynności w kraju na podstawie art. 28, ust. 7 i 8 ustawy o PTU.
Zasada ta nie odnosi się jednakże do podmiotów, z którymi Wnioskodawca współpracuje, realizując ww usługi. Usługi wykonywane przez zleceniobiorców dla Wnioskodawcy realizowane są na rzecz kontrahenta krajowego, wobec czego podlegają opodatkowaniu wg stawki VAT właściwej w kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj