Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-102/05/KH/28869
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-102/05/KH/28869
Data
2005.04.29



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
podatek od wartości dodanej
stawki podatku
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
usługi transportowe
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Jak opodatkowana jest usługa transportu międzynarodowego ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Strony nr PR/50/2005 z dnia: 16.03.2005 r. (uzupełnionego w dniu 12.04.2005r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usługstwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko z zakresu opodatkowania usługi transportu międzynarodowego nie jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Podatnik następująco opisuje stan faktyczny: Spółka świadczy usługi transportowe na rzecz kontrahenta szwajcarskiego. Kontrahent ten nie jest zidentyfikowany w żadnym z państw Wspólnoty dla celów rozliczania podatku VAT (od wartości dodanej). Usługi świadczone są na trasie: Szwajcaria - Polska. Spółka ocenia, że powyższa usługa nie podlega obowiązkowi naliczania podatku VAT zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).
Wystawiona faktura winna zatem zawierać adnotację, że usługa nie podlega podatkowi VAT.
Odpowiadając na powyższe zapytanie zważa się co następuje:
Zakładając, że usługa dotyczy transportu towarowego należy stwierdzić, że transport na trasie : państwo trzecie - teren kraju stanowi usługę transportu międzynarodowego. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt. 2 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.W związku z tym, usługi transportowe są opodatkowane, co do zasady, w kraju, w którym dany transport się odbywa. Powyższa usługa odbywająca się z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju jest usługą transportu międzynarodowego - zgodnie z art. 83 ust 3 pkt. 1, lit."b" ustawy. Świadczenie usług transportu międzynarodowego, podlega opodatkowaniu przy zastosowaniu 0% stawki tego podatku, przy czym dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt. 23, są dokumenty wymienione w art. 83 ust. 5 tj. w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski, a w przypadku transportu towarów przez eksportera także dowód wywozu towarów potwierdzony przez urząd celny.
W świetle powołanych przepisów, należy stwierdzić, że transport na terenie Polski opodatkowany będzie stawką 0%, w innych natomiast państwach Wspólnoty transport ten opodatkowany będzie według obowiązujących tam zasad. Zakładając, że Podatnik spełnia ustawowe warunki do uznania usługi za transport międzynarodowy, nie będzie obowiązany do naliczenia podatku od tej usługi. Winien jednakże wyodrębnić odcinek krajowy i przyporządkować w tej części usłudze 0% stawkę VAT, natomiast w stosunku do odcinka trasy odbywającego się poza terenem RP prawidłowym jest odnotowanie, że usługa nie podlega regulacji polskiej ustawy o VAT. Nie jest prawidłowym natomiast, jak uważa Wnioskodawca odnotowanie na powyższej fakturze, że "usługa nie podlega podatkowi VAT", gdyż w części odnoszącej się do odcinka krajowego podlega regulacji ww. ustawy, tyle tylko, że opodatkowana jest wg stawki 0%.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia. Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów j ej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie zapośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj