Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN/56a/BT/05
z 8 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN/56a/BT/05
Data
2005.09.08



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
gra losowa
podatek od towarów i usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W sprawie ustalenia limitu uprawniającego do zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług na rzecz Totalizatora Sportowego.


POST ANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 §1, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za nieprawidłowe stanowisko Pani zawarte w piśmie z dnia 30.06.2005r. (04.07.2005r. ­wpływ do tutejszego organu podatkowego) uzupełnione pismem z dnia 09.08.2005r. (12.08.2005r. - wpływ do tutejszego organu podatkowego) w sprawie ustalenia limitu uprawniającego do zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług na rzecz Totalizatora Sportowego.

UZASADNIENIE

W myśl art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a §4.

Pismem z dnia 30.06.2005r. (04.07.2005 - wpływ do tutejszego organu podatkowego) uzupełnione pismem z dnia 09.08.2005r. (12.08.2005r. - wpływ do tutejszego organu podatkowego) zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od towarów i usług. Z powyższego pisma wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pani punkt Toto-Lotka. Z tego tytułu wystawia Pani co miesiąc rachunek na należną Pani prowizję. W związku z powyższym wystąpiła Pani z zapytaniem, czy uzyskany obrót z działalności należy pomnożyć (..)" przez 30 do wyliczenia kwoty nakazującej ,,(...) rejestracji dla podatku od towarów i usług.

W związku z powyższymi okolicznościami formułuje Pani stanowisko, że obowiązuje Panią limit obrotów równy 10.000 euro z tytułu świadczenia usług na rzecz Totalizatora Sportowego.

Działając na podstawie wyżej cytowanego art.14a §1 ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 113 ust.l ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku .

Natomiast w myśl art. 113 ust.8 powołanego artykułu, w przypadku podatników, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, przez wartość sprzedaży określoną w ust. 1 rozumie się 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług. Odpowiednio art.30 ust.l pkt 4 dotyczy podatników prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi oraz agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze. Zgodnie z art. 113 ust.9 podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art.5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust.8 ustawy.

Zgodnie z art.113 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust.l przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1 , zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Stosownie do przepisu §9 ust.! rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz.970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci . wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust.2 - 4..

Zgodnie z §9ust.2 cytowanego wyżej rozporządzenia, zwolnienie, o którym mowa wust.!, dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa wart. 113 ust.l lub ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania czynności wymienionych w ust. 1 , nieprzekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, obliczonej w sposób określonych w przepisach wydanych na podstawie art.113 ust. 14 ustawy.

W myśl § 9 ust. 3 cytowanego wyżej rozporządzenia, zwolnienie, o którym mowa w ust.2, stosuje się pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro; do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Stosownie do ust.4 § 9 cytowanego wyżej rozporządzenia, zwolnień, o których mowa w ust.l i 2, nie stosuje się do podatników;
1) zarejestrowanych na podstawie art.96 lub art.I57 ustawy jako " podatnicy VATczynni"
2) wykonujących również inne, niż wymienione w ust. 1 czynności opodatkowane,
3) wykonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy,którzy zrezygnowali z prawa do zwolnień podmiotowych lub utracili to prawo wpoprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłynęły 3 lata.

Reasumując, na tle opisanego stanu faktycznego oraz powołanych norm prawnych wynika, że podatnik ma prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w momencie kiedy 30-krotność prowizji uzyskanej z tytułu sprzedaży gier liczbowych i loterii pieniężnych na rzecz Totalizatora Sportowego czy też zakładów wzajemnych nie przekroczy 10.000 euro.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art.14b§1 Ordynacji podatkowej: interpretacja. o której mowa w art. 14a§l, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa wart. 14a §l, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5(art. 14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art. 14a §4 i art. 236 §l ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 §2 pktl ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj