Interpretacja Urzędu Skarbowego we Wrześni
DF/415-4/05
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-4/05
Data
2005.05.19



Autor
Urząd Skarbowy we Wrześni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
ulga na budowę mieszkań pod wynajem
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy zawarcie umów najmu na czas nieokreślony (najmniej 10 lat) oraz odrębnych umów przedwstępnych sprzedaży 12 lokali wybudowanych w ramach ulgi podatkowej na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi na wynajem będzie skutkowało utratą prawa do tej ulgi?


Podatnik korzystał z ulgi na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi na wynajem. Budowa została zakończona i podatnik uzyskał pozwolenie na użytkowanie budynku.

Pytanie dotyczy kwestii, czy zawarcie umów najmu na czas nieokreślony oraz odrębnych umów przedwstępnych sprzedaży 12 lokali wybudowanych w ramach ulgi podatkowej na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi na wynajem skutkuje utratą prawa do tej ulgi. Okres wynajmu wynosiłby co najmniej 10 lat i w tym czasie najemcy płaciliby również, poza czynszem z tytułu najmu, raty na poczet zakupu mieszkania.

Podatnik uważa, że nie narusza warunków ulgi podatkowej, ponieważ przeniesienie własności na nabywców nastąpi najwcześniej po upływie 10 lat od wybudowania mieszkań i do tego czasu będą one wynajmowane.

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2001 r., podatnik miał prawo pomniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę wydatków poniesionych na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem.

W tym samym artykule określono, iż za lokale przeznaczone na wynajem nie uważa się lokali mieszkalnych wynajętych osobom, które w stosunku do podatnika lub chociażby jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponadto w myśl art. 26 ust. 8 odliczeniem objęto jedynie wydatki na budowę budynków położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o ile nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodu ani nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Jednocześnie ustawodawca określił przypadki, w których podatnik ma obowiązek zwrócić wykorzystaną ulgę. Dyspozycja zawarta w art. 26 ust. 10 obliguje podatnika do doliczenia do dochodu uprzednio odliczonych kwot, jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową, którego dokonano odliczeń:

#61623; nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności,

#61623; wynajęto budynek lub lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn,

#61623; dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy, albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela.
Powyższy przepis art. 26 ust. 10 ma zastosowanie do zdarzeń powstałych w 2005 r. na mocy przepisów art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 9.11.2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104 poz. 1104 ze zm.) zmienionego następnie w przepisami art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz.1956 ze zm.), który obowiązuje od 1.01.2004 r.

Tak więc jeśli nie nastąpi żadne z ww. zdarzeń (np. przeniesienie prawa własności), Podatnik nie będzie musiał zwracać wykorzystanej ulgi. Umowa przedwstępna sprzedaży co do zasady nie przenosi prawa własności nieruchomości.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wrześni informuje, że niniejsza interpretacja udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na zapytania - jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj