Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP/1/443/39/2004/SM
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/1/443/39/2004/SM
Data
2004.12.22



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa
druk
usługi


Pytanie podatnika
Spółka X wnosi o udzielenie informacji, czy zbycie ( w wyniku transakcji zbycia następuje uzyskanie przez nabywcę ogółu praw dotyczących przedmiotu transakcji ) czasopism, katalogów, książek telefonicznych i innych materiałów wydrukowanych przez Spółkę na własnym papierze, co do których podmiot zlecający druk udzielił Spółce licencji na korzystanie z autorskich praw majątkowych stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535).


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 r. ( Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zmianami ), informuje co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku Podatnika, wniesionym w dniu 30.11.2004 r, z zakresu podatku od towarów i usług.

Działalność Spółki polega w głównej mierze na drukowaniu czasopism, magazynów, katalogów, instrukcji, książek telefonicznych i innych materiałów. Druk odbywa się bądź na papierze nie stanowiącym własności Spółki i powierzonym jej przez zamawiającego usługę drukarską, bądź też na papierze własnym Spółki. Materiały wydrukowane przez Spółkę są następnie dostarczane podmiotom zarówno krajowym, jak i zagranicznym. W przypadku materiałów wydrukowanych na papierze powierzonym przez kontrahenta, transakcja taka jest traktowana przez Spółkę dla celów VAT jako odpłatne świadczenie usług. Wątpliwości Spółki dotyczą natomiast opodatkowania VAT dostaw materiałów wydrukowanych na papierze własnym Spółki. Sprawa ta była już przedmiotem rozstrzygnięcia w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, który sprostował odpowiedź udzieloną przez tut. Organ. W odpowiedzi Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie stwierdzono, że czynność Drukarni nie może być oceniana jako dostawa towarów, bez względu czy druk odbywa się na materiale własnym czy powierzonym, ponieważ Drukarnia nie jest właścicielem drukowanych czasopism ( książek ). Czynność Drukarni może być zatem oceniana wyłącznie jako usługa.

Będąc poinformowaną o powyższym stanie faktycznym, Spółka zawarła z kontrahentami umowy, które zawierają klauzulę o przeniesieniu na Spółkę prawa do korzystania z praw autorskich do drukowanych materiałów. Zgodnie z nowymi warunkami współpracy, które uzgodniono z wieloma kontrahentami i które znalazły swe odzwierciedlenie w zmienionej treści umów, podmiot zlecający druk jednocześnie udziela Spółce licencji na korzystanie z autorskich praw majątkowych do drukowanych pozycji, w celu ich zwielokrotniania w sposób określony w art. 50 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych w tym między innymi w celu utrwalania, zwielokrotniania przez drukowanie, wprowadzania do obrotu, użyczania, najmu i wprowadzania do pamięci komputera. Spółka wnosi o udzielenie informacji, czy zbycie ( w wyniku transakcji zbycia następuje uzyskanie przez nabywcę ogółu praw dotyczących przedmiotu transakcji ) czasopism, katalogów, książek telefonicznych i innych materiałów wydrukowanych przez Spółkę na własnym papierze, co do których podmiot zlecający druk udzielił Spółce licencji na korzystanie z autorskich praw majątkowych w zakresie opisanym powyżej, stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7, ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ).

Spółka przedłożyła opinię ( kserokopia ) Urzędu Statystycznego z dnia 04.06.2004 r., w której poinformowano m.in., iż w przypadku druku i sprzedaży wyrobów, do których Firma posiada prawa autorskie, poszczególne czynności składające się na produkcję książki lub czasopisma nie są odrębnie klasyfikowane, a zatem mieszczą się w grupowaniu odpowiadającym wyrobom finalnym.
* książek ( PKWiU 22.11 ),
* gazet i dzienników wychodzących co najmniej cztery razy w tygodniu ( PKWiU 22.12.10-00.00 ),
* gazet, magazynów i czasopism wychodzących mniej niż cztery razy w tygodniu ( PKWiU 22.13.10.-00 ),
Podatnik ocenia, że w nowym stanie faktycznym transakcja zbycia materiałów wydrukowanych na własnym papierze, co do których posiada prawa autorskie stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7, ust. 1 ustawy o PTU.

W ocenie tut. Urzędu, przedstawiona powyżej klasyfikacja statystyczna potwierdza stanowisko, że wykonywana przez Spółkę działalność w omawianym zakresie ( druk i sprzedaż wyrobów, do których Spółka posiada prawo autorskie, zaklasyfikowanych jako wyrób finalny przez uprawniony do wydania opinii Urząd Statystyczny ) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5, ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów w rozumieniu art. 7, ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj