Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.I415/34/05/P
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.I415/34/05/P
Data
2005.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odszkodowania
strata
środek trwały
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy strata powinna być kosztem uzyskania przychodu na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na zasadzie odwrotności tj. samochód posiada AC, a więc strata jest kosztem uzyskania przychodów?


Podatnikowi został skradziony Mercedes Sprinter o wartości szacunkowej około50 tys zł. Samochód był wprowadzony w ewidencje środków trwałych i w całości został amortyzowany. Samochód został ubezpieczony dobrowolnym ubezpieczeniem AC, z tytułu którego podatnik uzyskał odszkodowanie w wysokości 38 100,00 zł.

Podatnik stoi na stanowisku, iż w przedmiotowym przypadku strata powinna być kosztem uzyskania przychodu na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na zasadzie odwrotności tj. samochód posiada AC, a więc strata jest kosztem uzyskania przychodów. Czy jeżeli strata powstała w styczniu, to momentem powstania straty dla celów podatkowych będzie dzień wypłaty odszkodowania czy dzień kradzieży samochodu...

W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. W przedmiotowym przypadku, auto zostało w pełni pokryte sumą odpisów amortyzacyjnych, co zgodnie z artykułem 23 ust. 1 pkt 5 wyklucza możliwość uznania dla celów podatkowych za koszt uzyskania przychodu powstałej straty w majątku W przedmiotowym przypadku strata samochodu nie może być uznana za koszt uzyskania przychodu, albowiem koszty uzyskania przychodu równają się zero - Suma odpisów amortyzacyjnych równa jest wartości początkowej. Chwilą powstania straty zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów jest moment otrzymania odszkodowania zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powyższym należy uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj