Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2295/04/CIP
z 13 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2295/04/CIP
Data
2004.12.13



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
stawki podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
1. Czy w myśl przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. wykonawca usług transportowych (podmiot polski VAT-UE) powinien wystawić faktury zleceniodawcy polskiemu (Wnioskodawcy VAT-UE) według stawki 22%, czy według postanowień zawartych w art. 28 ust. 1 i ust. 3 ustawy, to jest według rozpoznania miejsca świadczenia usług?
W ocenie Spółki wykonujący usługi transportowe na jej zlecenie, polski podmiot (VAT-UE) powinien wystawić faktury stwierdzające dokonanie czynności opodatkowanej wskazując, że miejscem opodatkowania jest terytorium innego państwa wspólnotowego to jest kraj członkowski w którym nabywca wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów jest zidentyfikowany na potrzeby podatku – podając jednocześnie numer identyfikacji.
2. Czy w myśl przepisów ww. ustawy, przy świadczeniu usług przewozu towarów poza Wspólnotą na terytorium państw trzecich przez podmiot polski (VAT-UE) na zlecenie polskiego podmiotu (VAT-UE) wyłączeniu spod opodatkowania w Polsce podlega usługa wykonywana na terytorium krajów trzecich?
Zdaniem Podmiotu zadającego pytanie świadczący usługi transportowe powinien wystawić faktury stwierdzające wykonanie czynności niepodlegających opodatkowaniu w Polsce.Jednocześnie uważa, że w takiej sytuacji przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.


Stan faktyczny:

Spółka zarejestrowana dla potrzeb wewnątrzwspólnotowych transakcji (posiada numer identyfikacyjny poprzedzony prefiksem PL) wykonuje usługi transportowe i spedycyjne wewnątrzwspólnotowe i międzynarodowe na zlecenie firmy zarejestrowanej na potrzeby podatku VAT w państwie członkowskim. Z nabywcą usług rozlicza się za cały proces związany z dostarczeniem towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia. Nabywca tych usług jest obowiązany do rozliczenia podatku z tych czynności. W rozliczeniach z nabywcą usług Wnioskodawca wystawia faktury, które nie zawierają stawki podatku VAT, kwot podatku, a jedynie adnotację, że podatek rozlicza nabywca usług. W celu wykonania tych usług Spółka wykonuje usługi spedycyjne, które są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarowego a wykonanie usług transportowych zleca innym firmom polskim zarejestrowanym w Polsce jako podatnicy VAT-UE.

Ponadto Pytający zleca innemu polskiemu podatnikowi zarejestrowanemu w Polsce (VAT-UE) wykonanie usługi transportowej wykonywanej w całości na terytorium państw trzecich, zarówno miejsca nadania i przeznaczenia znajdują się poza terytorium Wspólnoty.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. O podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl przepisów ww. ustawy usługi transportowe należy podzielić na:

  • wewnątrzwspólnotowe – dokonywane pomiędzy różnymi krajami członkowskimi;
  • krajowe – wykonywane na terytorium Polski;
  • usługi transportu międzynarodowego – wykonywane z krajów należących do Wspólnoty na terytorium państwa trzeciego i odwrotnie oraz usługi świadczone w całości poza terytorium Wspólnoty.

Opodatkowanie każdego rodzaju tychże usług zostało uregulowane w sposób odrębny.

Miejscem opodatkowania usług transportowych, na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy jest co do zasady miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

W art. 28 ust. 1 ustawodawca określił, iż w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich – miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna.

Jednakże jeżeli nabywca usługi, o której mowa, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium tego innego państwa członkowskiego (art. 28 ust. 3 ustawy).

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego nie wynika miejsce rozpoczęcia ani zakończenia transportu towarów. Na podstawie informacji zawartych w zapytaniu można wysunąć założenie, że w pytaniu pierwszym chodzi o wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów i że usługobiorca (Podatnik) podaje usługodawcy (polska firma zarejestrowana jako podatnik VAT-UE) numer NIP, pod którym jest zidentyfikowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Polski.

Zatem w świetle przywołanych przepisów oraz tak przyjętego stanu faktycznego, jeżeli polski usługodawca wykonuje usługi transportu towarów na trasie Polska - terytorium kraju członkowskiego innego niż Polska, na zlecenie polskiego spedytora, to miejscem świadczenia tych usług zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy jest terytorium Polski. Podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku jest podmiot świadczący usługę. Całą usługę transportową (również odcinek zagraniczny) należy wykazać na fakturze oraz w rejestrze sprzedaży ze stawką 22% i obrót z tego tytułu rozliczyć w deklaracji VAT-7.

Natomiast w przypadku usługi transportu towarów na trasie terytorium kraju członkowskiego innego niż Polska - Polska (lub inny kraj należący do Unii Europejskiej różny od kraju rozpoczęcia transportu), jeżeli nabywca usługi podał polski NIP, to miejscem opodatkowania na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy jest terytorium Polski. Z uwagi na brak możliwości zastosowania w niniejszym stanie faktycznym (obaj kontrahenci mają siedzibę w Polsce) art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, tym samym opodatkowania tej czynności w ramach importu usług – świadczący usługę transportu towarów zobowiązany jest zapłacić podatek VAT w Polsce od całej należności za usługę według stawki 22%.

Przy świadczeniu usług transportowych na terenie kraju zgodnie z art. 27 ust.2 pkt 2 sprzedaż ta podlega opodatkowaniu na terytorium kraju według stawki podstawowej – 22%.

W myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, transport międzynarodowy oznacza przewóz wykonywany częściowo w Polsce i częściowo poza nią, z przekroczeniem granic terytorium Unii Europejskiej.

Szczegółowe warunki związane z międzynarodowym transportem towarów zostały określone w art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy i jest to przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (Polski) do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski), jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (Polski).

Z definicji transportu międzynarodowego towarów został wyłączony transport mający charakter tranzytu zewnętrznego, tj. transport wykonywany poza terytorium Wspólnoty, gdy miejsce wyjazdu i przyjazdu tego transportu znajduje się w Polsce (art. 83 ust. 4 ustawy).

Miejsce świadczenia usług transportu międzynarodowego towarów ustalane jest w oparciu o zasady ogólne określone w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy, czyli jest to miejsce gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości.

W przypadku, gdy usługa transportu wykonywana jest w całości poza terytorium Wspólnoty, z pominięciem Polski, wówczas usługa ta nie spełnia przesłanek określonych w art. 83 ust.3 pkt 1 ustawy koniecznych dla uznania transakcji za transport międzynarodowy i nie podlega opodatkowaniu w kraju, o czym należy zamieścić informację na fakturze.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj