Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
Pdf-415/27/05
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Pdf-415/27/05
Data
2005.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
dzieci i młodzież
osoba samotnie wychowująca dzieci
rok podatkowy


Pytanie podatnika
Czy można rozliczyć się za 2005 r. jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jeśli dziecko ukończy 25 lat przed upływem roku kalendarzowego 2005?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 6 ust. 4 pkt 3, ust. 5 i ust. 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) po rozpatrzeniu podania z dnia 20.06.2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione w podaniu stanowisko jest prawidłowe.

Pismem z dnia 20.06.2005 r. zwróciła się pani do tut. Urzędu z prośbą o udzielenie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącą wspólnego rozliczenia pani jako osoby samotnie wychowującej dziecko z córką. Z przedstawionego przez panią stanu faktycznego wynika, iż pani córka, z którą ma zamiar się pani rozliczyć za 2005 r., urodzona jest 14.12.1980 r. i studiuje na dwóch kierunkach na Akademii Pedagogicznej - studia dzienne magisterskie. Córka pani ukończy 25 lat na 17 dni przed upływem roku podatkowego 2005. Podała pani, że w 2005 r. córka uzyska ewentualny dochód z tyt. umowy zlecenia lub umowy o pracę na 14 dni jako opiekunka na koloniach, w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku. Pani zdaniem ma pani prawo do wspólnego rozliczenia się za 2005 r.

Jak stanowi art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub przepisach o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku - podatek może być ustalony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów. Ustęp 5 art. 6 cyt. ustawy precyzuje, że za osobę samotnie wychowującą dziecko uważa się rodzica albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Jeżeli więc córka nie osiągnie w 2005 r. żadnych dochodów, z wyjątkiem dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku dochodowego (w 2005 r. jest to kwota 2.790 zł), to ma pani prawo do rozliczenia podatku dochodowego za 2005 r. na zasadach określonych w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy podatkowej. Fakt, iż córka pani ukończy 25 lat w ciągu roku podatkowego (14 grudnia), jest bez znaczenia przy ocenie prawa do możliwości wspólnego rozliczenia podatku za ten rok. Przepis wyraźnie wskazuje, iż prawo do łącznego rozliczenia przysługuje osobom wychowującym w roku podatkowym (bez zastrzeżenia, że przez okres całego roku kalendarzowego) dziecko, które nie ukończyło 25 lat.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, będącego przedmiotem zapytania,
  • nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj