Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSppII/443-194/229a,229b/185,186/2005/IR
z 5 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSppII/443-194/229a,229b/185,186/2005/IR
Data
2005.09.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
podatek od towarów i usług
stawka preferencyjna podatku
transport lądowy


Pytanie podatnika
czy Podatnik właściwie rozlicza usługi transportowe z firmą X oraz czy może rozliczając przedmiotowe usługi wystawiać fakturę na firmę angielską w kwocie netto nie naliczając podatku VAT, a tym samym nie odprowadzać podatku VAT należnego?


Jak wynika z treści złożonego wniosku Podatnik w ramach zawartego kontraktu dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw własnych wyrobów firmie X z Anglii. Związane z tymi dostawami usługi transportu Podatnik z uwagi na fakt, iż nie posiada własnych środków transportu, zleca obcym firmom transportowym. Są to zarówno krajowe firmy przewozowe jak i przewoźnicy z państw członkowskich. Przewoźnik krajowy za wykonaną usługę - transport gotowych wyrobów do Wielkiej Brytanii oraz transport, zakupionych przez Podatnika w krajach Unii, materiałów do produkcji, wystawia fakturę z podatkiem VAT naliczonym wg. 22% stawki podatku. Na podstawie tego dokumentu firma angielska X zostaje obciążona dokładnie taką samą należnością tj. kwotą z podatkiem VAT na oddzielnej fakturze niż wyroby Podatnika. Faktury za wyroby wystawiane są w walucie EUR, natomiast faktury za transport wystawiane są w walucie GBP z różnymi terminami zapłaty. W przypadku usług świadczonych przez dostawcę unijnego, Podatnik po otrzymaniu faktury za przedmiotową usługę nalicza podatek VAT i wystawia fakturę wewnętrzną, w deklaracji VAT-7 wykazując naliczoną kwotę zarówno po stronie podatku należnego jaki i naliczonego. Natomiast firma X obciążana jest na podstawie noty księgowej, która nie jest objęta podatkiem VAT. Wszyscy uczestnicy przedmiotowych czynności posiadają numery NIP UE.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego zadane zostało następujące pytanie:

- czy Podatnik właściwie rozlicza usługi transportowe z firmą X oraz czy może rozliczając przedmiotowe usługi wystawiać fakturę na firmę angielską w kwocie netto nie naliczając podatku VAT, a tym samym nie odprowadzać podatku VAT należnego?

Podatnik rozliczając usługi wykonane przez przewoźników krajowych wystawia firmie X faktury VAT z naliczonym 22% podatkiem. Natomiast rozliczając usługi świadczone przez firmy z krajów unijnych wystawia w/w firmie noty księgowe, które nie zawierają podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Natomiast w myśl art. 13 ust.1 w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7 ustawy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Stosownie do art. 29 ust.1 cytowanej ustawy podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów zgodnie z art. 41 ust. 3 w związku z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0% pod warunkiem że:.-podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę z zastrzeżeniem ust. 2;

-podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy /miesiąc, kwartał/, posiada w swej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 42 ust. 12 jeżeli podatnik nie posiada w swojej dokumentacji dowodów, o których mowa wyżej przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, to wykazuje tę dostawę w ewidencji sprzedaży, jako dostawę na terytorium kraju. Oznacza to, iż podatnik wykazuje daną dostawę zarówno w ewidencji sprzedaży jak i w deklaracji za dany okres rozliczeniowy jako dostawę na terytorium kraju oraz opodatkowuje stawką właściwą dla danego towaru w kraju.

W myśl art. 106 ust.1 cytowanej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 ustawy. Szczegółowe zasady wystawiania faktur, o których mowa wyżej określone zostały w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 95, poz. 798/.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje w ramach zawartego kontraktu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Związany z tą sprzedażą transport zarówno gotowych wyrobów jak i materiałów niezbędnych do produkcji Podatnik zleca krajowym i unijnym firmom przewozowym. Poniesionymi z tego tytułu kosztami Podatnik obciąża firmę X. W przypadku usług wykonywanych przez przewoźnika krajowego Podatnik wystawia fakturę VAT i nalicza 22% podatek. Natomiast kiedy usługa transportu zlecana jest firmie unijnej, obciąża firmę angielską na podstawie noty księgowej nie naliczając podatku VAT. Jednocześnie Podatnik wystawia odrębną fakturę na dostawę gotowych wyrobów.

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny oraz cytowane przepisy, w ocenie tut. organu podatkowego stanowisko Podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe. Zgodnie bowiem z definicją obrotu zawartą w art. 29 ust.1 w/w ustawy podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest całość świadczenia należnego od nabywcy. Kwota należna obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych z dostawą danego towaru oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę, której sprzedawca żąda od nabywcy. Zatem poniesione przez Podatnika koszty transportu jako związane bezpośrednio z dostawą towaru winny wchodzić do podstawy jej opodatkowania, a całość świadczenia opodatkowana według stawki właściwej dla dostawy towaru tj. w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, po spełnieniu warunków, o których mowa wyżej w wysokości 0%.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i §2 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj