Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II/443/39/04/KH
z 9 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II/443/39/04/KH
Data
2004.09.09



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
podatek akcyzowy
podatek należny
przepisy przejściowe


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zwiększenia naliczonego podatku od towarów i usług o kwotę podatku akcyzowego zawartego w cenie zakupionej soli i wynikającego z faktur otrzymanych w kwietniu, a następnie uregulowanych w maju?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie znak: NF/GP/2004 z dnia 20.05.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, doręczone dnia 28.06.2004 r. kierując się dyspozycją art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Spółki jest rozstrzygnięcie kwestii możliwości zwiększenia naliczonego podatku od towarów i usług o kwotę podatku akcyzowego zawartego w cenie zakupionej soli i wynikającego z faktur otrzymanych przez Podatnika w kwietniu, a uregulowanych w maju.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że do 30.04.2004 r. sprzedaż soli była opodatkowana podatkiem akcyzowym na podstawie obowiązującego do tego dnia Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2003 r. w sprawie podatku akcyzowego co dawało firmie podstawę prawną do korzystania z możliwości powiększenia podatku naliczonego o kwotę podatku akcyzowego zawartego w cenie soli.

Warunkiem do skorzystania z prawa powiększenia podatku naliczonego o kwotę podatku akcyzowego zawartego w cenie soli była zapłata kwoty akcyzy- stosownie do zapisu § 28 w/w rozporządzenia. W miesiącu kwietniu br. Podatnik otrzymał kilka faktur dotyczących zakupu soli, i z uwagi na niespełnienie warunku zapłaty, nie odliczył akcyzy. Należność wynikającą z przedmiotowych faktur zapłacił dopiero w miesiącu maju 2004 r. i ma wątpliwości czy może w deklaracji VAT- 7 za miesiąc maj ująć w kwocie podatku naliczonego kwotę akcyzy wynikającą z faktur otrzymanych w kwietniu 2004 r. a zapłaconych w maju.

Zdaniem Wnioskodawcy może w deklaracji za maj 2004 r. ująć w kwocie podatku naliczonego kwotę akcyzy od soli, gdyż jest to analogiczna sytuacja jak z innymi fakturami VAT otrzymanymi w kwietniu, ale z takich czy innych powodów nieodliczonych w deklaracji za ten miesiąc np.: z powodu braku otrzymania towaru.

Odpowiadając na powyższe zapytanie należy stwierdzić co następuje:

Sprzedaż soli do 01.05.2004 r. była opodatkowana podatkiem akcyzowym na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2003 r. w sprawie podatku akcyzowego ( Dz. U Nr 221, poz. 2196 )

Paragraf 19 w/w rozporządzenia zezwalał podatnikom nabywającym wyroby wymienione w poz. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia, z przeznaczeniem do ich chemicznego przerobu, zwiększyć podatek naliczony, o którym mowa w art. 19, ust. 1 i 2 ustawy ( podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną ) o kwotę podatku akcyzowego zawartego w cenie tych wyrobów lub zapłaconego od importu. Warunkiem skorzystania z tego prawa było posiadanie dowodu zapłatypodatku akcyzowego, wynikające z faktur - stosownie do brzmienia § 28 w/w rozporządzenia. Stosownie do zapisu art. 175 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) z dniem 1 maja 2004 r., ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami) utraciła moc prawną i zgodnie z zasadami legislacji również z dniem 1 maja 2004 r. utraciły moc prawną ( nie obowiązują ) akty wykonawcze do ustawy z dnia 08.01.1993 r.

Z uwagi na fakt, że Spółka nie dokonała zapłaty podatku akcyzowego zawartego w cenie soli przed 1 maja 2004 r. brak w obecnie obowiązującym stanie prawnym podstaw do odliczenia podatku akcyzowego zawartego w cenie soli.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj