Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PP-443-82/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-82/04
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek od towarów i usług
spółka cywilna
wspólnik


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z zapytaniem jakie zobowiązanie płatnicze posiada wobecUrzędu Skarbowego w związku z wykreśleniem jednego z wspólnikówi sporządzeniem remanentu?


Stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 22.11.2004 r. sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Spółka zwróciła się z zapytaniem jakie zobowiązanie płatnicze posiada wobecUrzędu Skarbowego w związku z wykreśleniem jednego z wspólnikówi sporządzeniem remanentu.Spółka w dołączonych do wniosku kserokopii pism złożonych do tutejszego organu zwracała się do tutejszego urzędu z prośbą o wykreślenie wspólnika ze spółki z dniem 15.11.2004 roku. Prośbę swą pozostali wspólnicy motywowali tym, iż jeden ze wspólników sprzedał część swojej nieruchomości bez uzgodnienia, a także powiadomienia pozostałych wspólników o zaistniałym fakcie. Ponadto wspólnik wyjechał do Niemiec i nie ma z nim żadnego kontaktu, wysyłana korespondencja wraca z powrotem. Jednocześnie spółka poinformowała, iż od 15.11.2004 roku będzie spółką trzyosobową i składać się będzie z pozostałych wspólników, a udziały procentowe wynosić będą po 33,3%Przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:
1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
2) zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
Ww. przepis stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4 ustawy).W świetle przytoczonych przepisów odnosząc się do zapytania strony stanowisko organu podatkowego jest następujące:
Zakończenie działalności gospodarczej strony tj. osoby fizycznej nie będącej podatnikiem podatku od towarów i usług w przypadku, gdy występuje ona ze spółki cywilnej będącej podatnikiem podatku VAT nie wiąże się z zaprzestaniem działalności spółki. Zatem z uwagi na fakt, iż spółka cywilna, jako jednostka nie mająca osobowości prawnej pozostaje podatnikiem podatku VAT przepis art. 14 ust. 1 ustawy nie ma w tym przypadku zastosowania.Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, nie określa wyjścia wspólnika ze spółki. Wyjście wspólnika ze spółki nie rodzi zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług.Odnosząc się do prośby wykreślenia wspólnika ze spółki Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem informuje, iż w tej sprawie nie jest właściwym organem. Wykreślenia może dokonać jedynie organ który zarejestrował działalność gospodarczą tj. który wydał zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.Interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu sporządzenia niniejszej odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj