Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PP/443-20/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-20/05
Data
2005.05.20



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
faktura VAT
otrzymanie faktury
podatek należny
podatek naliczony
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przypadku otrzymania w styczniu 2005 r. faktury VAT wystawionej w grudniu 2004 r. dokumentującej zapłatę zaliczki oraz dopłatę za zakup stacji LPG, gdzie prawo do rozporządzania towarem nastapiło w styczniu 2005 r. natomiast zgłoszenie VAT-R zostało złozone w lutym 2005 r. istniej możliwość odliczenia VAT ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W pismach z dnia 21 lutego, 3 marca oraz 16 maja 2005 r. zwróciła Pani się o udzielenie interpretacji dotyczącej możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Jak wynika z pism w miesiącu styczniu br. otrzymała Pani faktury VAT wystawione w miesiącu grudniu 2004 r. dokumentujące zapłatę zaliczki oraz dopłatę za zakup stacji LPG wraz z montażem. Prawo do rozporządzania towarem jak właściciel uzyskała Pani styczniu 2005 r., zaś zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług zostało złożone w lutym 2005 r.
Według stanowiska zaprezentowanego w pismach w opisanym przypadku możliwym jest obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wymienionych faktur VAT w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2005 r.
Zgodnie z art. 86 ust. l0 pkt l i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach określonych w ust 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Natomiast w myśl art. 86 ust. 12 w . w. ustawy w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt l, 2, 4, 7, 9 - 11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Powyższe uprawnienie przysługuje podatnikom, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, co wynika z art. 88 ust. 4 ww. ustawy.Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny, tut. oran podatkowy stoi na stanowisku, iż przysługuje Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przedmiotowych faktur VAT w rozliczeniu za luty 2005 r., bowiem na dzień złożenia rozliczenia za luty 2005 r. była Pani zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.
Należy zuważyć, iż na załączonej do wniosku kserokopii faktury VAT nr 13/04/SP/Z jako datę jej Na dzień wydania niniejszego postanowienia", w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj