Interpretacja Izby Celnej w Łodzi
360000-PA-Zespół-1/2004
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
360000-PA-Zespół-1/2004
Data
2004.12.15



Autor
Izba Celna w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Składy podatkowe --> Działalność w składzie podatkowym

Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
alkohol etylowy
produkcja
środek (preparat) chemiczny
zakup


Pytanie podatnika
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie zagadnień poruszonych poniżej. 1) Firma nasza zajmuje się działaniami proekologicznymi, między innymi dezynfekcją pomieszczeń inwentarskich, hal widowiskowych itp. Dotychczas w tym celu używaliśmy środki dezynfekcyjne zawierające pochodne chloru ( podchloryny i ich mieszaniny za związkami kompleksującymi ). Obecnie zalecane są środki bardziej ekologiczne, nie akumulujące się w środowisku i biodegradowalne. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest stosowanie do dezynfekcji alkoholu etylowego w stężeniu ok. 60-70%. W związku z tym zwracamy się prośbą o wskazanie możliwości zakupu skażonego alkoholu etylowego i warunków jakie musimy spełnić. Dezynfekcja odbywa się poprzez rozpylanie przyrządzonego roztworu urządzeniem ciśnieniowym. Nadmieniamy, że zarówno wspólnik jak i ja posiadamy wyższe, kierunkowe wykształcenie ( absolwenci chemii Politechniki Łódzkiej ). 2) Drugim zagadnieniem jest chęć produkcji przez naszą firmę płynu do spryskiwaczy samochodowych i płynu myjącego do szyb i reflektorów na bazie również alkoholu etylowego. Rozcieńczenie dla płynu letniego wynosi ok. 15%, a dla zimowego ok. 40%. W skład takich preparatów wchodzą związki powierzchniowo czynne ( detergenty ), barwniki, środki zapachowe i nabłyszczające. W tym celu również stosowalibyśmy skażony alkohol etylowy ( spirytus ). W nawiązaniu do naszego pisma z dnia 12 maja 2004 r. informujemy, że przedmiotowy płyn do spryskiwaczy sklasyfikowany jest do symbolu PKWiU 24.66.33-50.30.


Ad. 1) Zgodnie z art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 29, poz. 257 ), alkoholem etylowym są wszelkie wyroby określone w tymże artykule. Stawka akcyzy na alkohol etylowy wynosi 6 300 zł od 1 hektolitra czystego alkoholu zawartego w gotowym wyrobie.

Minister Finansów w drodze rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2004 r. ( Dz. U. nr 87, poz. 825 ze zm. ) w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, w pozycji 13 załącznika nr 1 dla alkoholu i innych alkoholi skażonych, o dowolnej mocy o symbolu PKWiU 15.92.12 obniżył ją do kwoty 4 400 zł od 1 hl alkoholu etylowego 100% vol.

Ponadto, w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego ( Dz. U. nr 97, poz. 966 ) w §18 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 istnieje możliwość zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego:

-wprowadzanego do obrotu handlowego w postaci alkoholu etylowego skażonego środkiem skażającym na podstawie odrębnych przepisów;

-skażonego środkiem skażającym na podstawie odrębnych przepisów i wykorzystywanego do wytwarzania produktów nie przeznaczonych do konsumpcji przez ludzi.

zgodnie z §18 ust. 2 powyższego rozporządzenia, zwolnienia mają zastosowanie pod warunkiem, że:

-podmiot uprawniony do zwolnienia, nabywający alkohol etylowy, dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupiony alkohol zostanie zużyty do celów określonych w ust. 1;

-podmiot uprawniony posiada zaświadczenie, októrym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego, potwierdzające zamówienie na odbiór alkoholu etylowego z zastosowaniem procedury zawieszenia akcyzy. Właściwy naczelnik urzędu celnego potwierdza zamówienie po przedstawieniu przez podmiot zaświadczeń właściwych organów podatkowych o niezaleganiu z płatnością podatku od towarów i usług oraz akcyzy;

-nabycie alkoholu etylowego nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia akcyzy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym;

-podmiot korzystający ze zwolnienia prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania wyrobów zwolnionych.

Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do sprzedaży alkoholu etylowego skażonego benzoesanem denatonium ( Bitrex ) w ilości nie mniejszej niż 1g/100dm3 alkoholu etylowego 100% vol, zabarwionego na fioletowo przez dodanie czystego fioletu krystalicznego w ilości nie mniejszej niż 160 mg/100dm3, w opakowaniach jednostkowych o pojemności do 1 litra.

Zwolnienia nie stosuje się do ubytków niedoborów wyrobów akcyzowych zharmonizowanych powstałych w czasie produkcji, magazynowania, przerobu, zużycia lub przewozu, o których mowa w art. 5 ustawy o podatku akcyzowym.

Alkohol etylowy winien być skażony zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Rolnictwa i Wsi z dnia 11 sierpnia 2003 r. w sprawie środków dopuszczonych do skażania alkoholu etylowego ( Dz. U. nr 163, poz. 1582 ze zm. ), wydanym na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie spirytusu, wurobie i rozlewie wyrobów spirytusowych oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych ( Dz. U. nr 31, poz. 353 ze zm. ) oraz na podstawie ustawy z dnia 13 września 2002 r. o napojach spirytusowych ( Dz. U. nr 166, poz. 1362 ze zm. ).

Towar będący przedmiotem Państwa zapytania winien być skażony minimum 5 litrami alkoholu n-propylowego ( propanolu ) na 100 litrów alkoholu etylowego 100%, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie środków dopuszczonych do skażania alkoholu etylowego.

Jednocześnie należy pamiętać o przepisach wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego ( Dz. U. nr 65, poz. 598 ze zm. ) i konieczności przeprowadzania urzędowego sprawdzenia podmiotu podlegającego szczególnemu nadzorowi podatkowemu ( rozdział 14 ).

Ad.2) Zgodnie z treścią ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 29, poz. 257 ), wyrób w postaci płynu do spryskiwaczy samochodowych i płynu myjącego do szyb i reflektorów o symbolu PKWiU 24.66.33-50 występuje w poz. 29 załącznika nr 2 do ww. ustawy pod nazwą: środki zapobiegające zamarzaniu i pozostałe płyny usuwające oblodzenie, zawierające w swym składzie alkohol etylowy. Stosownie do art. 30 ust. 2 ustawy produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym. Oznacza to konieczność uzyskania przez Państwa firmę zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego wydanego przez właściwego ( stosownie do art. 13 ustawy ) naczelnika urzędu celnego. Zagadnienia związane z warunkami wydawania pozwoleń i prowadzenia składów podatkowych regulują przepisy ustawy o podatku akcyzowym, zwłaszcza w dziale II zatytułowanym "Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi".

Jednym z istotnych warunków wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, wymienionym w art. 31 ustawy jest złożenie zabezpieczenia akcyzowego w jednej z form wymienionych w art. 46 ust. 1 ustawy. Właściwy naczelnik urzędu celnego może jednak zwolnić podmiot prowadzący skład podatkowy z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli spełnia warunki określone w art. 44 ust. 2 ustawy. Jednak warunek określony w art. 44 ust. 2 ustawy, nie dotyczy podatników akcyzy wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych oraz podmiotów, które nabywają wyroby akcyzowe zharmonizowane zwolnione z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie od co najmniej roku przed dniem wejścia w życie ustawy ( art. 123 ustawy ).

Bardziej szczegółowo powyższe procedury regulują przepisy niżej wymienionych rozporządzeń Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004 r.:

-w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec orazniezarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego ( Dz. U. nr 35, poz. 312 );

-w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia składów podatkowych ( Dz. U. nr 35, poz. 311 ze zm. );

-w sprzwie zabezpieczeń akcyzowych ( Dz. U. nr 35, poz. 314 ze zm. );

-w sprawie zwolnień z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego ( Dz. U. nr 35, poz. 313 ).

Jednocześnie należy pamiętać o przepisach wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego ( Dz. U. nr 65, poz. 598 ze zm. ) i koniecznościprzeprowadzania urzędowego sprawdzenia podmiotu podlegającego szczególnemu nadzorowi podatkowemu.

Powyższa informacja uwzględnia stan prawny na dzień 22.07.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj