Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-22/I/05
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-22/I/05
Data
2005.04.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
ustalanie dochodu


Pytanie podatnika
Czy dokonując rocznego rozliczenia podatku dochodowego podatnik może kwoty zawarte w deklaracji PIT-11 pomnożyc przez współczynnik uwzględniający proporcje między dochodem faktycznie otrzymanym a wynikającym z deklaracji i według tego współczynnika wyliczyć poszczególne elementy, tj. przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód, zaliczki na podatek oraz składki?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /j. t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku/ po rozpatrzeniu wniosku xxx o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia podatku dochodowego za 2004 rok

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik w dniu 27-01-2005r zwrócił się z pisemną prośbą o informację w sprawie rozliczenia podatku dochodowego za 2004 rok, ponieważ jego zdaniem deklaracja PIT-11 otrzymana od płatnika nie odpowiada stanowi faktycznemu a w dniu 28-02-2005r. uzupełnił wniosek przedstawiając własne stanowisko w sprawie.

Podatnik do końca sierpnia 2004 roku uzyskiwał przychody z tyt. umowy o pracę, wykonywanej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W dniu 28 lipca 2004 roku otrzymał wypowiedzenie z jednomiesięcznym obowiązkiem pracy. Za przepracowany okres nie uzyskał pełnego wynagrodzenia.

Od byłego pracodawcy otrzymał informację o uzyskanych dochodach w 2004 roku – PIT-11, z której wynika, że wynagrodzenie za okres przepracowanych 8 miesięcy zostało w całości wypłacone.

Podatnik uważa, że w związku z nieprawidłową informacją o uzyskanych dochodach należy kwoty widniejące w PIT-11 pomnożyć przez współczynnik uwzględniający proporcje między dochodem rzeczywiście otrzymanym a widniejącym w deklaracji i według tego współczynnika wyliczyć poszczególne elementy, tj. przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód, zaliczki na podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne i składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zdaniem podatnika przyjęcie tej zasady pozwoli w prosty sposób dokonać rozliczenia podatku.

Stosownie do treści art. 9 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./ opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 i zwolnionych od podatku na podstawie odrębnych przepisów.

Pojęcie dochodu zostało skonkretyzowane poprzez zawartą w art. 9 ust 2 ustawy ogólną klauzulą pojęcia dochodu – rozumianą jako nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym, z zastrzeżeniami wymienionymi w tym przepisie.

Artykuł 11 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pracodawca, występujący jako płatnik, zobowiązany jest do pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od tych należności oraz na podstawie art. 42 ust 3 w/wym ustawy wystawienia stosownej informacji na druku PIT-11.

Niedopełnienie przez płatnika powyższego obowiązku nie zwalnia podatnika z zapłaty podatku.

W takiej sytuacji dochód ten podlega kumulacji z dochodami z innych źródeł i opodatkowaniu na zasadach ogólnych według obowiązującej skali podatkowej w zeznaniu podatkowym za rok w którym nastąpiła wypłata należności.

Zeznanie podatkowe to rodzaj deklaracji podatkowej obejmującej swoim zakresem ściśle określony stan faktyczny.

Podatnicy, z wyjątkiem tych, którym zakład pracy dokonał rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, mają obowiązek złożyć indywidualne zeznanie podatkowe.

Zeznanie podatkowe powinno być złożone według ustalonego wzoru do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika i w terminie ustalonym w ustawie z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./ czyli w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy zeznanie.

W tym samym terminie należy dokonać ewentualnej dopłaty podatku, gdy suma zaliczek była niższa od podatku należnego za dany rok.

Wynikające z ustawy zobowiązanie podatkowe osób fizycznych podlega wykonaniu na zasadzie samoopodatkowania w ustawowym terminie bez potrzeby wydawania decyzji.

Biorąc pod uwagę zaistniały problem należy złożyć zeznanie podatkowe za 2004 rok bazując na obecnym stanie wiedzy, tj. wysokości faktycznie otrzymanego wynagrodzenia w 2004 roku. W tym przypadku pomocne mogą być wyciągi z konta bankowego, które Pan posiada.

Za przepracowany okres 8 miesięcy w 2004 roku przysługują Panu koszty uzyskania przychodu – jeżeli miejsce zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy to limit miesięczny wynosi 127,82 zł.

Natomiast w sprawie wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne powinien się Pan zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który na Pana żądanie udostępni potrzebne informacje do rozliczenia podatku dochodowego za 2004 rok.

Końcowo nadmienia się, że w powyższej sprawie zostało skierowane pismo do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla płatnika o przeprowadzenie czynności kontrolnych we wskazanej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj