Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-79/05/KH/15602
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-79/05/KH/15602
Data
2005.03.16



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
opodatkowanie zaliczek
rzeczowy majątek ruchomy
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie zaliczki, związanej z wykonywaniem w kraju usług na rzecz kontrahenta unijnego z materiałów powierzonych, zidentyfikowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług na terytorium państwa członkowskiego, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w miesiącu jej otrzymania?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60), w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 21.02.2005 r., doręczony w dniu 21.02.2005 r., uzupełniony pismem z dnia 01.03.2005 r., data wpływu do MUS: 02.03.2005 r., z zakresu podatku od towarów i usług

potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu

UZASADNIENIE

Spółka przyjęła do magazynu od kontrahenta unijnego, który podał numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, elementy i surowce do wykonania rowerków dla dzieci. W deklaracji celnej Intrastat zostały one wykazane „do przerobu”. Spółka wykonuje elementy z drewna, kompletuje wyrób, pakuje i wysyła do odbiorcy. Ponieważ część elementów niezbędnych do zakończenia kompletacji odbiorca dostarczy w miesiącu marcu, cykl produkcyjny zostanie zakończony po ich dostawie i nastąpi przemieszczenie na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione.
Spółka zakwalifikowała tą operację jako usługę na ruchomym majątku rzeczowym (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) nie objętą polskim podatkiem od towarów i usług (art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). W miesiącu styczniu Spółka otrzymała zaliczkę, od której nie rozpoznała obowiązku podatkowego, ponieważ jest to usługa nie objęta polskim podatkiem od towarów i usług, obowiązek podatkowy nie powstaje w momencie jej otrzymania.
Równocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturach otrzymanych z tytułu nabycia towarów i usług, związanych z wykonywaniem powyższych czynności, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art. 87 ust. 5 ww. ustawy).

Tutejszy Urząd potwierdza stanowisko Podatnika, które znajduje uzasadnienie w przepisie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d, w związku z art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). W myśl powołanych przepisów, miejscem świadczenia (opodatkowania) usług na ruchomym majątku rzeczowym jest miejsce, gdzie usługi są świadczone. W przypadku jednak, gdy nabywca usługi poda numer, pod którym jest zidentyfikowany dla celów rozliczania podatku od towarów i usług, (w tym przypadku podatku od wartości dodanej) na terytorium innego państwa Wspólnoty a towar, na którym wykonywane są usługi zostanie wywieziony po wykonaniu usługi z terytorium państwa członkowskiego, w którym je wykonano, miejsce świadczenia usługi zostaje „przesunięte” do kraju nabywcy.
Polskie przepisy zawarte w art. 28 ust. 8 ww. ustawy warunkują wywiezienie towaru po wykonaniu usługi z kraju w ciągu 30 dni. Zakładając, że Podatnik spełni warunek dotyczący terminu wywiezienia wytworzonych towarów z terytorium Polski, wówczas usługa ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Otrzymanie zaliczki na poczet wykonania tej usługi nie stanowi zdarzenia podlegającego regulacji ww. ustawy, ponieważ czynności, które wykonuje Podatnik (dla których miejscem świadczenia jest kraj nabywcy), podlegałyby opodatkowaniu, gdyby wykonywane były w Polsce.
Wnioskodawcy przysługuje prawo odliczenia podatku z tytułu nabywanych towarów i usług, służących do wykonania czynności na majątku ruchomym - stosownie do regulacji art. 86 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy.

W świetle powyższych ustaleń, Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4, w związku z art. 236 § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj