Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-9/05
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-9/05
Data
2005.03.16



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
licencja
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy na mocy art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje w przypadku podatnika? Jeśli tak to w jakiej wysokości i jak miałaby wyglądać procedura odliczania podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.01.2005 roku (wpływ do Urzędu 11.01.2005 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do udzielenia licencji wyłącznej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Opis sytuacji podany przez Pytającego:

Pytający jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, którego jedynym źródłem przychodu jest umowa o pracę. Zamierza na okres 1 roku udzielić jednostce gospodarczej licencji wyłącznej, o ograniczonym charakterze na algorytm obliczeniowy, wyrażony symbolami matematycznymi, posiadający cechy dzieła o charakterze naukowym, będący jego utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pytanie:

Czy na mocy art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje w przypadku podatnika... Jeśli tak to w jakiej wysokości i jak miałaby wyglądać procedura odliczania podatku VAT...

Stanowisko Podatnika:

Podatnik ze względu na status osoby nie będącej podatnikiem VAT nie podlega art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega obowiązkowi uiszczania daniny z tytułu udzielenia licencji.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług. Przez świadczenie usług, o którym mowa ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej - art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy.

Ponieważ w ustawie nie zdefiniowano dla jej potrzeb pojęcia wartości niematerialnych i prawnych, należy uznać, że wartościami tymi są wartości niematerialne i prawne wymienione w art. 22b i 22c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 16b i 16c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W katalogu tych wartości wymienione zostały m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe oraz licencje.

Jak wynika z powyższych przepisów udzielenie licencji jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pojęcie działalności gospodarczej dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług zostało zdefiniowane w art. 15 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Zgodnie z ust. 2, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (...). Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Przepis art. 15 ust. 3 ustawy o VAT wymienia czynności, których nie uznaje się za samodzielną działalność gospodarczą, są nimi:

  • ust. 1 - czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1992 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
  • ust. 2 - czynności wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,
  • ust. 3 - czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Przychody uzyskane z tyt. udzielenia licencji nie są przychodami wymienionymi w art. 12 ust. 1-6 oraz art. 13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a umowa o udostępnienie majątkowych praw autorskich nie ma cech umowy zlecenia, umowy o dzieło ani cech innej umowy, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło. Zatem wynagrodzenie z tytułu udzielenia licencji nie jest przychodem, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, co oznacza, że czynności, które zamierza wykonywać Podatnik należy uznać za działalność gospodarczą, o której mowa w cytowanym wyżej art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Reasumując tut. organ podatkowy stwierdza, że usługi polegające na udzieleniu licencji podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004 roku.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 tej ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. W przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego ma zastosowanie ust. 8 art. 113, zgodnie z którym, podatnik ten jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 (10.000 euro).

W piśmie wskazuje Pan, że udzielenie licencji nastąpi w przyszłości, zatem jako podatnik, który rozpocznie wykonywanie czynności w trakcie roku podatkowego, będzie Pan podatnikiem zwolnionym od podatku od towarów i usług z tyt. otrzymania przedmiotowych wynagrodzeń, do momentu, gdy ich wartość, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży nie przekroczy równowartości 10.000 euro. Kwota ta w roku 2005 wynosi 43.800 zł.

W sytuacji utraty prawa do zwolnienia zobowiązany będzie Pan do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w terminie przed dniem, w którym nastąpi utrata prawa do zwolnienia - art. 96 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy, stawka podatku VAT wynosi 22% z zastrzeżeniem m.in. ust. 2-12. Stosownie do ust. 2 art. 41, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod pozycją 162 tego załącznika wymienione zostały "Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Zatem usługi polegające na udzieleniu licencji przez twórcę utworu, opodatkowane jest stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Zasady odliczania podatku VAT zostały uregulowane w Dziale IX ustawy o VAT - Odliczenie i zwrot . Odliczanie częściowe.

Z uwagi na fakt, iż postawione przez Pana pytania dotyczą przyszłych czynności i pytanie z zakresu procedury odliczania podatku nie zostało sprecyzowane, niemożliwe jest wskazanie konkretnych przepisów z tego zakresu, mających zastosowanie w Pana indywidualnej sprawie. Wskazać jedynie można podstawowe zasady obowiązujące w tym zakresie:

  • W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 19 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 - art. 86 ust. 1 ustawy o VAT,
  • Podstawę do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego stanowią oryginały faktur i faktur korygujących albo ich duplikaty - § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.)

Katalog towarów i usług, do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego zawiera art. 88 ustawy o VAT.

W przypadku zaistnienia konkretnych zdarzeń gospodarczych, Podatnik powinien zastosować właściwe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych, z uwzględnieniem wskazanych powyżej przepisów, a w przypadku wątpliwości, co do sposobu i zakresu stosowania przepisów w konkretnej sytuacji może zwrócić się z zapytaniem w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej do organu podatkowego.

Niniejsza interpretacja będzie wiążąca, jeżeli przedstawiony w niej stan faktyczny się ziści i nie ulegnie zmianie stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj