Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P-III/1/443-3/05
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-III/1/443-3/05
Data
2005.03.24



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
samochód ciężarowy
środek trwały
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wyboru zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) tj. po trzech latach prowadzenia działalności gospodarczej podatnik zobowiązany jest do zwrotu odliczonego w 2003r. w deklaracji VAT-7 podatku naliczonego w fakturze dokumentującej nabyty samochód ciężarowy?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (Ordynacja podatkowa tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 05.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie braku obowiązku zwrotu odliczonego w deklaracji VAT-7 podatku od towarów i usług z tytułu zakupu samochodu ciężarowego w przypadku wyboru zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

stwierdzam że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 05.01.2005r. podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Wnioskodawca stał się podatnikiem podatku od towarów i usług w lipcu 2000r. – z chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej. W piśmie wskazuje, że opodatkowanie podatkiem wybrał dobrowolnie, nie rezygnując ani nie tracąc zwolnienia. W maju 2003r. nabył samochód ciężarowy i dokonał odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej zakup samochodu. Od stycznia 2005r. podatnik zamierza ponownie skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Treść zapytania i stanowisko podatnika:

Czy w przypadku wyboru zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) tj. po trzech latach prowadzenia działalności gospodarczej podatnik zobowiązany jest do zwrotu odliczonego w 2003r. w deklaracji VAT-7 podatku naliczonego w fakturze dokumentującej nabyty samochód ciężarowy...

Według podatnika nie ma obowiązku zwrotu uprzednio odliczonego podatku od towarów i usług od nabytego samochodu, gdyż prawo do odliczenia przysługiwało podatnikowi w chwili zakupu samochodu.

Informacja o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego:

Zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Jak wynika z powyższego przepisu, odnosi się on do podatników, którzy wcześniej zrezygnowali ze zwolnienia lub utracili do niego prawo.

W sytuacji przedstawionej przez podatnika tj. w sytuacji rozpoczęcia działalności w 2000r. warunek rezygnacji lub utraty zwolnienia od podatku od towarów i usług nie wystąpi, ponieważ rozpoczęcie działalności przez podatnika nastąpiło przed 1 października 2002r. Do tego okresu obowiązywała zasada, że podatnik stawał się automatycznie podatnikiem podatku od towarów i usług, jeśli nie wybrał zwolnienia od podatku, tj. nie złożył w tym celu pisemnego oświadczenia o wyborze zwolnienia od podatku na formularzu VAT-6. W świetle powyższego w odniesieniu do podatników, którzy rozpoczęli działalność przed 1 października 2002r. powrót do zwolnienia uzależniony jest od nieprzekroczenia w poprzednim oraz bieżącym roku podatkowym ustawowego limitu obrotów, przy czym zamiar skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku ograniczony został przepisami art. 113 ust. 13 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w tym m.in. sprzedażą wyrobów akcyzowych z metali szlachetnych, świadczeniem usług prawniczych oraz usług w zakresie doradztwa i jubilerskich.

Zgodnie z art. 86 ust 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie w myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują konieczności zwrotu podatku odliczonego za okres, w którym podatnik był czynnym podatnikiem VAT. Nałożenie na podatników obowiązku zwrotu odliczonego podatku od towarów i usług, zarówno w sytuacji wyboru zwolnienia od podatku po 3 latach pozostawania podatnikiem podatku od towarów i usług, jak też w przypadku ponownego skorzystania ze zwolnienia od podatku ze względu na niską kwotę obrotów osiągniętych w poprzednim jak i w bieżącym roku podatkowym skutkowałoby obowiązkiem zwrotu odliczonego VAT nie tylko z tytułu zakupów środków trwałych, ale również z tytułu zakupów pozostałych. Stąd w przepisach ustawy brak jest uregulowań w tym zakresie, a to powoduje, że podatnik zamierzający skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 lub ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma obowiązku zwrotu odliczonego wcześniej podatku z faktury VAT dokumentującej zakup towarów.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że u podatnika, który utracił lub zrezygnował ze zwolnienia od podatku oraz u podatnika rozpoczynającego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu przed 1 października 2002r., który w następnych latach wybiera zwolnienie od podatku ze względu na nieprzekroczenie w poprzednim roku podatkowym ustawowego limitu obrotów, nie występuje obowiązek zwrotu uprzednio odliczonego podatku od towarów i usług z tyt. nabycia samochodu.

Zatem stanowisko podatnika o braku obowiązku zwrotu odliczonego wcześniej podatku należy uznać w tych przypadkach za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj