Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście
ZD/415-22/05
z 24 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-22/05
Data
2005.08.24



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
nagrody w konkursach
nieograniczony obowiązek podatkowy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wygrana


Pytanie podatnika
Czy nagroda uzyskana w konkursie organizowanym na terytorium Islandii podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem?


Podatniczka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zapytanie dotyczyło sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nagrody z tytułu zajęcia II miejsca w konkursie ideowym zorganizowanym na terytorium Islandii.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że grupa czterech osób w tym podatniczka związanych między sobą umową cywilną sporządzoną w celu określenia podziału kwoty ewentualnej wygranej, wzięła udział w międzynarodowym konkursie ideowym zorganizowanym na terenie Islandii. Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu koncepcji urbanistycznej dla centrum islandzkiego miasta, wysłaniu projektu w formie czterech plansz graficznych oraz opracowania tekstowego. Prace związane z konkursem były wykonywane na terytorium Polski. W maju 2005r. w/w grupa otrzymała informację, o przyznaniu II miejsca w konkursie oraz nagrody z tego tytułu w kwocie 30.000 Euro. Powyższa kwota zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami wpłynęła na konto bankowe Podatniczki w RP, a następnie podzielona została na cztery równe części. Wypłacone wynagrodzenia nie zostało opodatkowane przez organizatora konkursu.

Stanowisko wnioskodawczyni: w przedmiotowej sprawie uważa, iż należy zastosować 10 % zryczałtowany podatek, o którym mowa w art.30 ust.1 pkt2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko wnioskodawcy nie jest słuszne.

W powyższej sprawie zastosowanie znajdują następujące przepisy:

- art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z poźn. zm.) na podstawie którego za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacane po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art.12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

- art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie którego podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium RP lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium RP, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej kwoty sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepis art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

- art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stosownie do którego osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego.

- art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że przepisy art. 3 ust. 1 i 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest RP.

- umowa z dnia 19 czerwca 1998r. zawarta pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1999r., Nr 79, poz. 890).

Z treści złożonego wniosku podatniczki wynika, że miejsce zamieszkania grupy projektowej znajduje się na terytorium Polski, dlatego ma zastosowanie zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego. Ponadto z pisma wynika, iż organizator konkursu ma siedzibę w Islandii, a zatem źródło przychodów położone jest na terytorium Islandii, albowiem tam odbywał się konkurs, stamtąd została przekazana wygrana poprzez bank dewizowy na konto Podatniczki w jej kraju.

Otrzymane wynagrodzenie z tytułu wygranej w konkursie ideowym ze źródła przychodów położonego na terytorium Islandii rozstrzyga art. 21 w/w umowy na podstawie którego części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiajacym się Państwie bez względu na to, gdzie są osiągane, a które nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawne wygrana z w/w konkursu podlega opodatkowaniu w Polsce, na zasadzie kumulacji dochodów z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (j. t. Dz.U z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) dokonanej w rocznym zeznaniu podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku nastepujacego po roku podatkowym.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia, jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czau zmizny stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj