Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/PDW/415-08/05/KP
z 5 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/PDW/415-08/05/KP
Data
2005.05.05



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przeniesienie służbowe
zwolnienia przedmiotowe
żołnierze


Pytanie podatnika
Ryczałt z tytułu przeniesienia służbowego żołnierza zawodowego a zwolnienie przedmiotowe.


POSTANOWIENIE

Podatnik jako żołnierz zawodowy został przeniesiony do pełnienia służby zawodowej do innego garnizonu. W związku z powyższym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 05 kwietnia 2001 roku ( opublikowanym w Dz.U z 13 kwietnia 2001 roku Nr 32 poz. 372, które straciło moc obowiązującą z dniem 01.07.2004 roku) otrzymał ryczałt z tytułu przeniesienia służbowego w wysokości 50% uposażenia zasadniczego. Zdaniem podatnika ryczałt ten zgodnie z art. 21 pkt. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela stanowisko zawarte w piśmie podatnika.

Stwierdza, że

Szereg pragmatyk służbowych przewiduje dla funkcjonariuszy publicznych zwrot wydatków związanych z przeniesieniami wynikającymi z racji wykonywanego zawodu. Zwrot kosztów przeniesienia przewiduje m.in. § 23 pkt. 3 w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 05 kwietnia 2001 roku (Dz.U. z dnia 13 kwietnia 2001 roku Nr 32 poz. 372).

Uzasadnienie

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm. w brzmieniu obowiązującym do dnia, w którym straciło moc obowiązujące rozporządzenie MON) wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc w którym nastąpiło przeniesienie. Zgodnie z normą wynikającą z art. 12 ust. 4 w/w ustawy za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy. Stosunek służbowy żołnierza zawodowego stanowi źródło przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jako żołnierz zawodowy został przeniesiony do pełnienia służby zawodowej do innego garnizonu, za co na podstawie §23 pkt.3 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 05.04.2001 roku otrzymał ryczałt z tytułu przeniesienia służbowego w wysokości 50% uposażenia zasadniczego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny w obowiązującym stanie prawnym, otrzymany przez podatnika ryczałt z tytułu przeniesienia służbowego jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj