Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile
P1-P-443/73/05
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1-P-443/73/05
Data
2005.08.19



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
lokal użytkowy
majątek wspólny małżonków
najem
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowiącego majątek dorobkowy małżonków, będącego przedmiotem najmu, stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art.15 ustawy o VAT?


DECYZJA

Na podstawie art.14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile z dnia 29.06.2005r. Nr PP/443/38/05 uchyla sporne postanowienie i uznaje stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku złożonym w dniu 5.04.2005r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21.03.2005r. Pan M. B. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1999r. Podatnik nabył wraz z żoną spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. W lokalu tym nie prowadził własnej działalności gospodarczej. Lokal ten był przez małżonków wynajmowany.
Ponadto wskazano we wniosku, że lokal nie stanowił składnika majątku trwałego prowadzonej przez wnioskującego firmy, a spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu stanowi majątek dorobkowy małżonków.

Przychody z tytułu najmu nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na korzystanie przez wnioskującego ze zwolnienia, o którym stanowił art.14 ustawy o VAT (obowiązującej do 30.04.2004r.) oraz art.113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (obowiązującej od 01.05.2004r.).

Obecnie podpisano umowę przedwstępną na sprzedaż prawa do lokalu.

Zdaniem wnioskodawcy charakter czynności polegającej na sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wyklucza możliwość wykonywania jej w sposób częstotliwy, jest to czynność jednorazowa i nie może być powtórzona. Zatem nie może być traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Postanowieniem z dnia 29.06.2005r. Nr PP/443/38/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznał stanowisko przedstawione przez wnioskującego za nieprawidłowe wskazując, że skoro spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego nabyto w celu prowadzenia działalności gospodarczej i do takich celów wykorzystywano przedmiotowy lokal, to uznać należy, że czynność polegająca na sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego jest czynnością wykonaną w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art.15 ust.2 ustawy VAT, mimo iż dokonano jej jednorazowo.

Na powyższe postanowienie Pan M. B. wniósł zażalenie zaznaczając, że w uzasadnieniu spornego postanowienia nie została wskazana żadna okoliczność wskazująca na zamiar wykonywania czynności tj. sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w sposób częstotliwy, a właśnie to jest istotą uznania danej czynności za wykonaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, co w konsekwencji prowadzi do uznania danego podmiotu za podatnika podatku od towarów i usług.

Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia:

Podatnikami podatku od towarów i usług, w świetle art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W ust.2 art.15 ww. ustawy wskazano natomiast, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powołanych powyżej przepisów wynika zatem, że aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach wykonywanej przez niego działalności gospodarczej.

Z przedstawionego przez wnioskującego stanu faktycznego wynika, że czynności sprzedaży podlega lokal użytkowy będący majątkiem małżonków.Wskazany lokal był przez małżonków wynajmowany.
W zakresie wykonywania usługi najmu wnioskujący, zgodnie z art.113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegał zwolnieniu od podatku VAT.

W oparciu o przedstawiony przez stronę stan faktyczny należy zatem stwierdzić, że sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego jest czynnością odrębną od wykonywanej dotychczas usługi najmu, przy czym nie wykazuje znamion działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazana czynność została bowiem dokonana jednorazowo i w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy, a ponadto nie w ramach prowadzonej przez wnioskującego działalności gospodarczej. Zatem strona, w związku z dokonaniem sprzedaży prawa do lokalu użytkowego, stosownie do cytowanego powyżej art.15 ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest podatnikiem tego podatku. Tym samym dokonana przez wnioskującego sprzedaż prawa do lokalu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Interpretacja wiąże do czasu zmiany przepisów podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj