Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PM-436-4/05
z 28 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM-436-4/05
Data
2005.07.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka od wspólnika
spółka jawna
wspólnik


Pytanie podatnika
Czy pożyczka udzielona przez wspólnika na rzecz spółki jawnej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Piekarni “…” Sp. jawna …, z siedzibą w … z dnia 13.05.2005 r. uzupełnionego w dniu 14.06.2005 r. przez pełnomocnika Strony Kancelaria Ekonomiczno-Księgowa “…” s.c. … w … w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawiam

uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika, iż pożyczka udzielona przez wspólnika na rzecz spółki jawnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

UZASADNIENIE

Z treści pisma skierowanego do tut. organu podatkowego wynika, iż wspólnik w spółce jawnej udzielił pożyczki swojej spółce.

Przepis art. 9 ust. 10 lit.g ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) zwalnia od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku stanowiących przedmiot pożyczki.

Należy mieć jednak na względzie fakt, że zwolnienie to nie znajdzie zastosowania w przypadku pożyczek udzielanych spółce osobowej przez jej wspólników. Czynność taka jest bowiem w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zdefiniowana jako zmiana umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy za zmianę umowy uważa się przy spółce osobowej (jawnej) - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 stawka podatku od takiej umowy wynosi 0,5%. Przepis regulujący opodatkowanie umowy spółki i jej zmian nie zawiera analogicznego zwolnienia od podatku.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Należy podkreślić, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj