Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/PP/443/35b/05
z 11 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/PP/443/35b/05
Data
2005.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód osobowy
samochód używany
sprzedaż środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy w momencie sprzedaży samochodu osobowego zwolnionego z podatku VAT jako towaru używanego, (od którego przy zakupie odliczono 50% podatku naliczonego, będącego środkiem trwałym, używanym przez okres powyżej 6 miesięcy w przypadku gdy ten samochód przez cały okres użytkowania wykorzystywany był wyłącznie w działalności opodatkowanej) nie jest on obowiązany skorygować wcześniej odliczonego podatku VAT ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Spółkę wnioskiem z dnia 21.04.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż Czy w momencie sprzedaży samochodu osobowego zwolnionego z podatku VAT jako towaru używanego, (od którego przy zakupie odliczono 50% podatku naliczonego, będącego środkiem trwałym, używanym przez okres powyżej 6 miesięcy w przypadku gdy ten samochód przez cały okres użytkowania wykorzystywany był wyłącznie w działalności opodatkowanej) nie jest on obowiązany skorygować wcześniej odliczonego podatku VAT - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21.04.2005r. uzupełnionym w dniu 27.06.2005r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka sprzedaje samochód osobowy, zakupiony po 1 maja 2004r., od zakupu którego odliczyła 50% podatku naliczonego. Samochód był środkiem trwałym, używanym ponad 6 miesięcy. Spółka wyjaśnia również, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tj. sprzedaży, najmu oraz usług samochodowych nabyty samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany. Samochód ten przez cały okres użytkowania wykorzystywany był wyłącznie w działalności opodatkowanej, dowodem jest umowa najmu oraz faktury sprzedaży wystawiane na najem samochodu.

Zdaniem Spółki, taki stan faktyczny nie rodzi obowiązku dokonania korekty kwoty podatku odliczonego z tytułu nabycia ww. samochodu, ponieważ sprzedaż samochodu zwolniona od opodatkowania podatkiem VAT nie powoduje zmiany celu jego wykorzystania, jakim są wyłącznie czynności opodatkowane.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje.

Obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego od zakupionego środka trwałego podlegającego amortyzacji zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) występuje wówczas gdy podatnik nie ma możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotowy samochód służył wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej tj. był przedmiotem najmu

W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym Spółka stosuje art. 90 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT w brzmieniu – „ w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego”.

Zdaniem organu podatkowego, brak jest podstawy prawnej do zastosowania korekty podatku naliczonego, w sytuacji gdy samochód ten przez cały okres użytkowania wykorzystywany był wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielonej odpowiedzi.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy - Ordynacja Podatkowa.

Na postanowienie niniejsze Podatnikowi przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj