Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/114/PDII/35/2005
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/114/PDII/35/2005
Data
2005.08.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
radcowie prawni
wynagrodzenie za pracę
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Do jakiego ze źródeł przychodu okreslonych w art.10 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczyć należy wynagrodzenie wypłacone radcom prawnym z tego tytułu?


Stan faktyczny : Z wniosku wynika , że Okręgowa Izba Radców Prawnych w ramach prowadzonej działalności statutowej, tj: szkolenia aplikantów radcowskich, wyznacza radców prawnych , którzy w ramach tego wyznaczenia organizują przebieg praktyk odbywanych przez aplikanta.Za zorganizowanie zajęć praktycznych Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych wypłaca radcy prawnemu, po zakończeniu tych zajęć i przedłożeniu opinii, wynagrodzenie w wysokości określonej uchwałą Rady.

Pytanie strony: Do jakiego ze źródeł przychodu określonych w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczyć należy wynagrodzenie wypłacane radcom prawnym z tego tytułu?

Stanowisko strony: Zdaniem Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych, dochody radców prawnych z tego tytułu należy zaliczyć do innych źródeł - art. 10 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy gdyż jako czynność prawna jednostronna nie może być uznana za umowę zlecenie.

Ocena prawna stanu faktycznego: Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia : zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U Nr 14 poz. 176 z 2000 r ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. działalność wykonywana osobiście.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 w/w ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej. Mimo braku formalnego pisemnego zawarcia umowy między Okręgową Izbą Radców Prawnych a radcą któremu powierzono szkolenie aplikanta jest oczywiste, iż w drodze czynności faktycznych strony łączy określony stosunek prawny, który w istocie przybiera postać umowy zlecenie. Faktycznie radcy zostanie bowiem zlecone zorganizowanie praktyki aplikanta za ustalone wynagrodzenie. Wynagrodzenie za czynność nazwana przez wnioskodawcę "wyznaczeniem" należy zaliczyć do przychodów z w/w art. 13 pkt 8 ustawy. Ponadto należy podkreślić, iż zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

W świetle powyższego przychody uzyskane przez radców prawnych z tytułu organizowanych przez nich praktyk dla aplikantów radcowskich na podstawie wyznaczania przez Okręgową Izbę Radców Prawnych należy kwalifikować do przychodów o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Koszty uzyskania przychodów z tytułu umowy zlecenia (art. 13 pkt 8) zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy wynoszą 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potracone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe , o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Stosownie do art. 41 ust. 1 w/w ustawy - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18,są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust.4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.

Stosownie do art. 42 ust. 1 w/w ustawy płatnicy o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca, prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-4). Po zakończeniu roku podatkowego - w terminie do końca - płatnicy sporządzają informacje o wysokości dochodu wg ustalonego wzoru (PIT-11/8B).

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego zawarte we wniosku z dnia 06.07.2005 r. stanowisko strony nie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja :
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia , traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących ;
- nie jest wiążąca dla podatnika /płatnika/inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj