Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PP/443-64/05
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-64/05
Data
2005.05.30



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
numer


Pytanie podatnika
Czy przedstawiony przez Pana w piśmie sposób numeracji faktur VAT "będzie zgodny z ustawą o podatku VAT" ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1, oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 05.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 05.05.2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika tut. Urzędu z pytaniem: czy przedstawiony przez Pana w piśmie sposób numeracji faktur VAT "będzie zgodny z ustawą o podatku VAT" ?.
Z ww. pisma wynika, iż obecnie wystawia Pan faktury VAT numerując je kolejno, natomiast zamierza zmienić sposób numeracji faktur "korzystając z kolejnych dni roku kalendarzowego licząc od 1 stycznia i tak np. pierwsza faktura wystawiona w dniu: 01.06.2005 r. będzie nosić numer FV 152/1/2005, druga faktura wystawiona w dniu: 01.06.2005r będzie nosić numer FV 152/2/2005, pierwsza faktura wystawiona w dniu: 02.06.2005 r. będzie nosić numer FV 153/1/2005, czwarta faktura wystawiona w dniu: 31.12.2005 r. będzie nosić numer FV 365/4/2005"

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 o art. 120 ust. 16.
Rozporządzeniem z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania, oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971 ) Minister Finansów określił w § 12 ust. 1 obowiązkowe pozycje jakie winna zawierać faktura VAT. W treści § 12 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia wymienia się jako pozycję obowiązkową faktury VAT m.in. numer kolejny faktury.
Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż zarówno ustawa z dnia: 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy nie precyzują sposobu numeracji faktur VAT, jedynym wymogiem jest zachowanie kolejności w nadawanych im numerach co wynika z § 12 ust. 1 pkt 3 wyżej cyt. Rozporządzenia.

Zgodnie natomiast z art. 22 (3) (b) - Szóstej dyrektywy - Rady Wspólnoty Europejskiej obowiązkową adnotacją na fakturze, która musi zostać umieszczona dla celów podatku od wartości dodanej jest m.in. liczba porządkowa, nadawana w ramach jednej lub kilku serii, pozwalająca na jednoznaczną identyfikację faktury.
W związku z tym, iż przedstawiony przez Pana sposób numeracji faktur VAT spełnia warunek kolejności zgodny jest z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku od towarów i usług, zatem stanowisko wyrażone w piśmie z dn. 05.05.2005 r. jest słuszne pod względem prawnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, nie była prowadzona kontrola podatkowa, ani tez nie toczyło się postępowanie przed sądem administracyjnym.
POUCZENIE
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj