Interpretacja Urzędu Celnego w Piotrkowie Trybunalskim
3630/PA/0709/151/04/SP
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
3630/PA/0709/151/04/SP
Data
2004.07.22



Autor
Urząd Celny w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia --> Zwolnienia wyrobów alkoholowych i energi elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych


Słowa kluczowe
alkohol etylowy
zakup


Pytanie podatnika
FIrma XXXXX zwraca się z zapytaniem jakie należy przedłożyć dokumenty pozwalające na zakup alkoholu absolutnego skażonego alkoholem n-propylenowym technicznym 5%. Spirytus skażony jest używanyw naszej firmie do czyszczenia i konserwacji narzędzi precyzyjnych używanych w produkcji puszek aluminiowych. Dokładność pomiaru , jaka musi być zastosowana w procesie technologicznym ( do 0,001 m ) zmusza nas do stosowania środka do czyszczenia i konserwacji narzędzi, który nie pozostawia osadu na polerowanych częściach. Wszystkie narzędzia muszą być codziennie czyszczone i konserwowane, aby spełniały swoje zadanie w procesie technologicznym. Chcielibyśmy zaznaczyć, że dokonywaliśmy zakupu spirytusu skażonego przed 1 maja 2004 r. Stosowne zezwolenia wydawane były przez Urząd Kontroli Skarbowej - Szczególny Nadzór Podatkowy w Piotrkowie Tryb. Dlatego prosimy o informację, jakie dokumenty należy przedłożyć do uzyskania stosownego pozwolenia.


Zgodnie z art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 29, poz. 257 ), alkoholem etylowym są wszelkie wyroby określone w tymże artykule. Stawka akcyzy na alkohol etylowy wynosi 6300 zł od 1 hektolitra czystego alkoholu zawartego w gotowym wyrobie.

Minister Finansów w drodze rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2004 r. ( Dz. U. nr 87, poz. 825 ze zm. ) w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, w pozycji 13 załącznika nr 1 dla alkoholu etylowego i innych alkoholi skażonych, o dowolnej mocy o symbolu PKWiU 15.92.12 obniżył ją do kwoty 4 400 zł od 1 hl alkoholu etylowego 100% vol.

Ponadto, w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego ( Dz. U. nr 97, poz. 966 ) w §18 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 istnieje możliwość zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego:

-wprowadzanego do obrotu handlowego w postaci alkoholu etylowego skażonego środkiem skażającym na podstawie odrębnych przepisów,

-skażonego środkiem skażającym na podstawie odrębnych przepisów i wykorzystywanego do wytwarzania produktów nie przeznaczonych do konsumpcji przez ludzi.

Zgodnie z §18 ust. 2 powyższego rozporządzenia, zwolnienia mają zastosowanie pod warunkiem, że:

-podmiot uprawniony do zwolnienia, nabywający alkohol etylowy, dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupiony alkohol zostanie zużyty do celów określonych w ust. 1,

-podmiot uprawniony posiada zaświadczenie, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego, potwierdzające zamówienie na odbiór alkoholu etylowego z zastosowaniem procedury zawieszenia akcyzy. Właściwy naczelnik urzędu celnego potwierdza zamówienie po przedstawieniu przez podmiot zaświadczeń właściwych organów podatkowych o niezaleganiu z płatnością podatku od towarów i usług oraz akcyzy;

-nabycie alkoholu etylowego nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia akcyzy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym,

-podmiot korzystający ze zwolnienia prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania wyrobów zwolnionych.

Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do sprzedaży alkoholu etylowego skażonego benzoesanem denatonium ( Bitrex ) w ilości nie mniejszej niż 1g/100dm3 alkoholu etylowego 100% vol., zabarwionego na fioletowo przez dodanie czystego fioletu krystalicznego w ilości nie mniejszej niż 160 mg/100dm3, w opakowaniach jednostkowych o pojemności do 1 litra.

Zwolnienia nie stosuje się do ubytków niedoborów wyrobów akcyzowych zharmonizowanych powstałych w czasie produkcji, magazynowania, przerobu, zużycia lub przewozu, o których mowa w art. 5 ustawy o podatku akcyzowym.

Alkohol etylowy winien być skażony zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Rolnictwa i Wsi z dnia 11 sierpnia 2003 r. w sprawie środków dopuszczonych do skażania alkoholu etylowego ( Dz. U. nr 163, poz. 1582 ze zm. ), wydanym na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie spirytusu, wyrobie i rozlewie wyrobów spirytusowych oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych ( Dz. U. nr 31, poz. 353 ze zm. ) oraz na podstawie ustawy z dnia 13 września 2002 r. o napojach spirytusowych ( Dz. U. nr 166, poz. 1362 ze zm. )

Towar będący przedmiotem Państwa zapytania winien być skażony minimum 5 litrami alkoholu n-propylowego ( propanolu ) na 100 litrów alkoholu etylowego 100%, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie środków dopuszczonych do skażaniaalkoholu etylowego.

Jednocześnie należy pamiętać o przepisach wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego ( Dz. U. nr 65, poz. 598 ze zm. ) i konieczności przeprowadzania urzędowego sprawdzenia podmiotu podlegającego szczególnemu nadzorowi podatkowemu ( rozdział 14 ).

Powyższa informacja uwzględnia stan prawny na dzień 22.07.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj