Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PDI415/1/6/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI415/1/6/05
Data
2005.06.10



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
najem
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z najmu lokali: usługowego i mieszkalnego, w sytuacji gdy lokal usługowy był składnikiem majątku zlikwidowanej działalności gospodarczej ?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 28.02.2005 r., który wpłynął w dniu 01.03.2005 r., o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wyboru opodatkowania, w trakcie roku podatkowego, przychodów z najmu, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 01.03.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął wniosek podatnika, uzupełniony dnia 17.03.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W przedmiotowym wniosku podatnik opisał stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzoną działalność gospodarczą w zakresie handlu zamierza zlikwidować z dniem 15.04.2005 r. i od dnia 15.04.2005 r. będzie wynajmował, stanowiące Jego własność lokale - mieszkalny i usługowy. Najem nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej objętej wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, a tylko lokal usługowy stanowi składnik majątku firmy, którą zamierza zlikwidować. Lokal ten nie był przedmiotem umowy najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Na tle opisanego stanu faktycznego podatnik stwierdził, że przysługuje mu prawo do opodatkowania przychodów z najmu lokali mieszkalnego i usługowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że zajęte przez podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe i znajduje potwierdzenie w przytoczonych poniżej przepisach prawa podatkowego.
Z analizy opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że najem lokali mieszkalnego i usługowego będzie stanowić odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), co wynika przede wszystkim z faktu, że wynajęcie lokali mieszkalnego i usługowego nastąpi dopiero po likwidacji działalności gospodarczej, której przedmiotem była działalność handlowa, a nie najem lokali. W tej sytuacji zarówno najem lokalu mieszkalnego, który nie był składnikiem majątku wykorzystywanym w prowadzonej działalności gospodarczej jak również lokalu usługowego, który był wykorzystywany w prowadzonej wcześniej działalności gospodarczej nie stanowi źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 9a ust. 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (najem prowadzony nie w ramach działalności gospodarczej), są opodatkowani na zasadach określonych w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że we właściwym urzędzie skarbowym złożą pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).
Jak stanowi art. 6 ust. 1a wyżej cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Możliwość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dotyczy zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy tylko podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednakże warunkiem skorzystania z tej formy opodatkowania jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika - nie później do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast w przypadku rozpoczęcia najmu w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Nie ma zatem przeszkód, aby osiągane po likwidacji działalności gospodarczej przychody z najmu lokali mieszkalnego i usługowego podatnik mógł opodatkować w trakcie roku podatkowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy zachowaniu warunków do opodatkowania w tej formie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie niniejsze przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj