Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
II-4/4111-5/415/05
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-4/4111-5/415/05
Data
2005.04.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
kradzież składników majątkowych
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych powinien opodatkować podatkiem dochodowym otrzymane od ubezpieczyciela odszkodowanie z tytułu kradzieży wykorzystywanego w działalności gospodarczej samochodu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do obowiązku opodatkowania przychodów z odszkodowania otrzymanego z tytułu kradzieży samochodu związanego z prowadzona działalnością gospodarczą

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Na rok 2004 zadeklarował Pan jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych z tyt. prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług innych agencji transportowych – przygotowanie dokumentacji do odpraw celnych. Jak wynika ze złożonego wniosku 23.12.2003r. zakupił Pan na potrzeby tej działalności samochód marki Mitsubishi Carisma z homologacją samochodu ciężarowego. Wyżej wymieniony pojazd został ubezpieczony na kwotę 56.803,- zł tj. na wartość netto auta. Z 22 na 23 sierpnia 2004r. samochód ten został skradziony, o czym zawiadomił Pan organy ścigania, które postanowieniem z dnia 15.09.2004r. umorzyły sprawę nie wykrywając sprawcy. Z tego tytułu na podstawie polisy ubezpieczeniowej PZU S.A. ( ubezpieczenie AC) otrzymał Pan odszkodowanie w wysokości 51.500,-zł. Od dnia 30.11.2004 zgłosił Pan likwidację prowadzonej działalności. Dnia 17.11.04r. za pieniądze uzyskane z ubezpieczenia zakupił Pan samochód osobowy Toyota na użytek prywatny. Zdaniem Pana opodatkowanie odszkodowania byłoby powtórnym opodatkowaniem tego samego dochodu. W oświadczeniu z dnia 11.02.2005r. stwierdza Pan, że w stosunku do Pana osoby nie toczy się żadne postępowanie podatkowe lub kontrolne w sprawie będącej przedmiotem wniosku. Zgodnie z art. 14 ust.2 pkt 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r nr 14, poz.176 z późn. zm. ), przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. W myśl tego przepisu wszystkie otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku przedsiębiorstwa niezależnie od podstawy ich uzyskania są opodatkowane podatkiem dochodowym ( w tym przypadku polisa AC ).

Na rok 2004 wybrał Pan opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm. ) .

Zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 3 lit. i cyt. wyżej ustawy o ryczałcie, przychody z otrzymanego odszkodowania opodatkowane są stawką 8,5 %. Tak więc odszkodowanie w kwocie 51.500,-zł powinien Pan zaliczyć do przychodów miesiąca w którym je Pan otrzymał i odprowadzić podatek w wysokości 8,5 % otrzymanego odszkodowania wraz z należnymi odsetkami. Powinien Pan także złożyć korektę PIT- 28 za 2004r. w której uwzględni Pan przychód z otrzymanego odszkodowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj